- Przyjęta w październiku 2020 roku strategia metanowa UE określa ambicje redukcji emisji metanu o 35-37 proc. do 2030 roku. W tym kontekście również polskie górnictwo musi zmierzyć się w najbliższych latach z wyzwaniem istotnego ograniczenia emisji tego gazu. Instalacje kogeneracyjne, jak widzimy na przykładzie Brzeszcz, stanowią efektywny sposób zagospodarowania metanu wychwytywanego w kopalniach - wyjaśnia Piotr Pyzik, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Bardzo dziękuję panu ministrowi Piotrowi Pyzikowi, pełnomocnikowi rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego za wizytę w Brzeszczach. To było bardzo wartościowe spotkanie oraz dyskusja. Przeciwdziałanie omawianym dziś zagrożeniom jest niezwykle istotne dla całego sektora górnictwa oraz związanych z nim lokalnych społeczności
- podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa.
Nie bez powodu spotkanie poświęcone regulacjom prawnym dotyczącym metanu odbyło się w Brzeszczach. - Zakład Górniczy Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowujemy całość wychwytywanego metanu. Jest to możliwe m.in. dzięki pracy dwóch instalacji kogeneracyjnych, które uruchomiliśmy w ubiegłym roku. Takie kogeneracyjne jednostki zasilane gazem z pokładów węgla przynoszą podwójną korzyść - produkują tanią energię elektryczną i ciepło oraz ograniczają emisję metanu do atmosfery - zaznacza Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia.