Życie Izaka Goldfingera to dramatyczna opowieść o niezwykłej miłości do małej ojczyzny i ciągłych do niej powrotach. Obozowe losy bohatera wieczoru przybliżył film o znamiennym tytule „Chai”, oznaczającym w języku hebrajskim „życie”. Zmarłego sądeczanina wspominali jego sądeccy przyjaciele i znajomi m.in. dyrektor Gimnazjum i Liceum Akademickiego im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu Bogusław Kołcz, dziennikarz i regionalista Jerzy Leśniak oraz członek ZWM Leszek Zegzda
- Jako wiceprezydent Nowego Sącza miałem częste kontakty z Izakiem. Dla każdego miał odpowiednią ilość czasu. To była emanacja ciepła, życzliwości, tolerancji, wyrozumiałości i zrozumienia dla innych - nawet dla swoich wrogów, których na swój sposób tłumaczył. To było absolutnie niezwykłe. Co jest niebywałe, on rzeczywiście zachował wiarę w człowieka – mówił Leszek Zegzda.
Wieczór wspomnień był jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, których organizatorami w Nowym Sączu byli: Fundacja Nomina Rosae, Muzeum Okręgowe, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.
Izak Goldfinger urodził się 4 maja 1925 roku w Tropiu. W Nowym Sączu chodził do szkoły powszechnej i talmudycznej. W 1941 roku wraz z rodziną został przesiedlony do getta w Nowym Sączu, a w listopadzie 1943 roku został przewieziony do obozu Auschwitz-Birkenau. Tutaj wytatuowano mu na przedramieniu numer obozowy 161154. Suma cyfr - 18 w języku hebrajskim oznacza „życie, żyj”. Później trafił do niemieckich obozów koncentracyjnych m.in. w Gunskirchen, Mauthausen-Gusen. Po II wojnie światowej wyemigrował do Izraela, gdzie studiował ekonomię, księgowość i dziennikarstwo oraz pracował w kibucu. Był przewodniczącym Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu. Zainicjował umowę partnerską między Nowym Sączem a śródziemnomorską Netanią oraz wymiany młodzieży szkolnej między Nowym Sączem a Izraelem. Zmarł 3 lutego 2014 w Tel Awiwie.
Izak Goldfinger uznawany był za ambasadora Ziemi Sądeckiej w Izraelu. Za swoje zasługi odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP i Krzyżem Oświęcimskim
(jaug)
Sądeczanie wspominali Izaka Goldfingera
Samorząd
04 lutego 2015
W pierwszą rocznicę śmierci w Galerii Dawna Synagoga odbył się wieczór wspomnień poświęcony sądeczaninowi Izakowi Goldfingerowi - więźniowi KL Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych. Podczas spotkania, stanowiącego wyraz wdzięczności i pamięci, „przyjaciela Nowego Sącza” wspominał również członek zarządu województwa Leszek Zegzda.
Inne artykuły dotyczące tematu: Samorząd
- Samorządśroda, 14 maja 2025Startuje głosowanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego15 maja startuje głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na liście zadań jest aż 218 projektów. (...)
- Samorządwtorek, 13 maja 2025Podziękowanie za trud strażackiej misjiJako pierwsi docierają do nas w sytuacji zagrożenia, często ryzykując własnym życiem, by ocalić inne. (...)
- Samorządwtorek, 13 maja 2025Współpraca samorządów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowegoW Wieliczce trwa Posiedzenie Zespołu Eksperckiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego Związku Województw (...)
Najnowsze artykuły:
- Sprawy społeczne i rodzinaczwartek, 15 maja 2025„Małopolska uczy i pomaga przez całe życie” – wsparcie dla organizacji senioralnychZarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie wsparcia dla organizacji senioralnych w latach 2025 – (...)
- Kulturaczwartek, 15 maja 2025Kulturalna Małopolska na weekendNoc Muzeów oraz festiwale, koncerty i spektakle – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały (...)
- Kulturaczwartek, 15 maja 2025AK i V2. Noc Muzeów w Muzeum Armii Krajowej w KrakowieW najbliższy piątek 16 maja Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wydarzenia Nocy Muzeów. (...)