Za całokształt działalności nagrodę otrzymała Krystyna Kwaśniewicz. Jest etnografką, folklorystką, badaczką kultury ludowej Karpat. Ma na swoim koncie wiele publikacji poświęconych obrzędowości mieszkańców wsi. Nagrodzono ją za długoletnią pracę badawczą oraz upowszechnianie wiedzy o wartości i znaczeniu kultury ludowej Karpat.
W drugiej kategorii – wydarzenie upowszechniające wiedzę o wartości i znaczeniu lokalnego dziedzictwa kulturowego – został nagrodzony Antoni Kroh etnograf, badacz terenowy, znawca kultury ludowej Karpat, autor wystawy poświęconej historii i kulturze Łemków w Galerii „Dawna Synagoga” w Nowym Sączu w 1984 roku. Doceniono realizowane przez niego projekty upowszechniające wiedzę o historii i kulturze Łemków oraz konkursy współczesnej rzeźby ludowej Karpat.
Laureaci otrzymali po 10 tys. zł, dyplomy i statuetki "Pniok".
W tym roku przyznane zostały trzy wyróżnienia. Zdobyli je:
Janina Kalicińska – etnochoreografka, pedagog, folklorystka, popularyzatorka i znawczyni kultury ludowej Krakowiaków Wschodnich i Zachodnich, twórczyni i konsultantka programów artystycznych wielu zespołów regionalnych z całego kraju, kierownik Zespołu Regionalnego „Mogilanie”
Henryk Banaś – założyciel, opiekun i kustosz Izby Regionalnej w Bibicach, kronikarz dziedzictwa kulturowego Bibic i okolic, odnowiciel zwyczaju tzw. „pucheroków” obchodzonego w Niedzielę Palmową
Jan Koczwara – animator kultury, wieloletni dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury (w latach 1965-2003), pomysłodawca i realizator wielu projektów i programów mających na celu zachowanie i propagowanie tradycji kulturowych regionu myślenickiego.
fot. Marcin Wasik
(kor)