Spośród osób mieszkających w Małopolsce blisko 20procent to osoby niepełnosprawne, z czego w środowisku wiejskim żyje około 70 procent. To wskaźnik nieco wyższy niż średnia w całym kraju. Problemy, które dotykają niepełnosprawnych w większości wiążą się z dostępnością ośrodków rehabilitacyjnych, możliwością zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Wciąż jeszcze dopracowania wymaga dostęp do informacji dotyczących pomocy osobom niepełnosprawnym. Często niewystarczający poziom wiedzy na temat wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych mają także pracodawcy. Obecni na posiedzeniu Komisji przedstawiciele organizacji pozarządowych bardzo dobrze ocenili redagowaną w ramach „Wrót Małopolski" witrynę internetową adresowaną do niepełnosprawnych. W Małopolsce wiele działań dotyczy pomocy niepełnosprawnych. Wiele przedsięwzięć wiązało się z obchodami 2003 roku jako ustanowionego przez Komisję Europejską Rokiem Niepełnosprawnych. Bardzo ważną sprawą jest aktywność zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. W każdym małopolskim powiecie działa juz co najmniej jeden zakład pracy chronionej, mamy także Zakłady Aktywności Zawodowej. W tym roku na ich funkcjonowanie samorząd województwa zamierza przeznaczyć ponad 2 mln zł. Takie zakłady, jak ZAZ w Konarach-Zielone, „Szansa" w Witowicach, Pensjonat „Na Wzgórzach" czy hotel „U Pana Cogito" zatrudniają średnio po 30 osób niepełnosprawnych. Ważnym elementem pomocy dla niepełnosprawnych jest także udział w warsztatach terapii zajęciowej, na które można uczęszczać w każdym z małopolskich powiatów. Niepełnosprawnych wspiera także utworzony przez samorząd województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. To właśnie dzięki ROPS-owi powstała Akademia Przedsiębiorczości, która pomaga znaleźć zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. ROPS i Wojewódzki Urząd Pracy mają także nadzieję na pozyskanie z funduszy europejskich pieniędzy na realizację programu ALOES (Aktywne Lokalne Organizacje Ekonomii Społecznej), który również będzie dotyczył doradztwa zawodowego dla osób niepełnosprawnych. Zdaniem osób działających w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji bardzo potrzebne są ośrodki pośrednictwa pracy adresowane do osób niepełnosprawnych, znające aktualne przepisy dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych, umiejące fachowo ocenić poziom dostępności określonego stanowiska pracy.
Posiedzenie u Bonifratrów
Samorząd
26 czerwca 2006
W Konwencie Ojców Bonifratrów w Konarach odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej SWM. Radni oraz zaproszeni goście zajęli się przede wszystkim ocena skuteczności programów społecznych adresowanych do osób niepełnosprawnych.
Inne artykuły dotyczące tematu: Samorząd
- Samorządśroda, 02 lipca 2025Krzyż Małopolski dla dostojnego jubilataW Muzeum Armii Krajowej świętowano setne urodziny Jana Lohmanna, krakowskiego poety, pisarza i żołnierza (...)
- Samorządwtorek, 01 lipca 2025Za nami XX sesja Sejmiku Województwa MałopolskiegoZa nami XX sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego, podczas której radni województwa zdecydowali m.in. (...)
- Samorządwtorek, 01 lipca 2025Lato w Małopolsce dla dzieci ze WschoduJuż po raz 23. Małopolska gości dzieci polskie ze Wschodu. W tym roku na wakacyjny wypoczynek przyjechało (...)
Najnowsze artykuły:
- Rolnictwośroda, 02 lipca 2025Małopolska Wieś 2025 rozstrzygniętaSołectwo Królówka w gminie Nowy Wiśnicz, w kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Joniny (...)
- Samorządśroda, 02 lipca 2025Krzyż Małopolski dla dostojnego jubilataW Muzeum Armii Krajowej świętowano setne urodziny Jana Lohmanna, krakowskiego poety, pisarza i żołnierza (...)
- Małopolska w Unii Europejskiejśroda, 02 lipca 2025Kolejne posiedzenie grupy EKR w Brukseli2 lipca w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli odbyło się kolejne posiedzenie grupy politycznej (...)