To tradycyjne spotkanie wprowadza nas w radosną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dziś jasno podkreślamy, że chcemy by Małopolska pokazała swą tradycję, swe chrześcijaństwo i by Małopolska była kolebką regionalizmu. W ten sposób pokazujemy, że Małopolska jest wspólnotą, św. Jan Paweł II jej patronem
– powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Abp Marek Jędraszewski, przypomniał o zbliżającej się Wigilii, czasie spotkań, składania sobie, życzeń i dzielenia się opłatkiem. – Zachęcam was w ten wigilijny wieczór, w święta i w następne dni, byście często śpiewali kolędy – apelował, podkreślając, że w Polsce jest wiele kolęd ogłaszających światu przyjście Jezusa.
Świąt pełnych radości, dziękowania Panu Bogu, że dał na Swego Syna, świąt, w których innym głosimy, że jesteśmy pełni radości i pokoju, bo Pan Bóg jest z nami – takich świąt wszystkim życzę
– dodał metropolita krakowski.
Rozświetleniu choinki towarzyszył koncert Akademii Ciupaga. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać najmłodszych adeptów góralskiego muzykowania z Łącka i okolic. Nie zabrakło także wizyty św. Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci prezentami.
Jodła ze Starego Sącza
Tegoroczna choinka pochodzi z Nadleśnictwa Stary Sącz, a konkretnie z Leśnictwa Gaboń. To jodła pospolita, która ma około czterdziestu pięciu lat i mierzy dwanaście metrów. Drzewko zostanie ścięte we wtorek, 17 grudnia, a w nocy wyruszyło w drogę do Krakowa. Tu – dzięki pomocy wyspecjalizowanych służb – została umieszczona przy ul. Franciszkańskiej 3.
Tradycja rodem z Watykanu
Nieprzerwanie od 2007 r., w ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem Archidiecezja Krakowska zaprasza rodziny z dziećmi oraz dziecięce grupy parafialne wraz z duszpasterzami i opiekunami pod Okno Papieskie, aby wspólnie rozświetlić choinkę.
Ta przedświąteczna tradycja do Krakowa przywędrowała aż z Watykanu, gdzie od 1982 r. – z inicjatywy św. Jana Pawła II – bożonarodzeniowe drzewka ustawiano na placu św. Piotra obok szopki. Papież zwykł wieczorem podchodzić do okna, żeby popatrzeć na tę choinkę i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nią żłóbka.
Pierwszą choinkę do Krakowa, dzięki inicjatywie kard. Stanisława Dziwisza, przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ. Wybrali wówczas drzewko, które rosło w szkółce leśnej w Spytkowicach koło Chabówki.