Bitwa pod Miechowem przeszła do historii jako jedno z najtragiczniejszych starć powstania styczniowego. Rozegrała się pomiędzy oddziałami polskimi dowodzonymi przez pułkownika Apolinarego Kurowskiego, a wojskami rosyjskimi.
Szacuje się, że realnie uczestniczyło w niej ok. 1500 Polaków. Walka, która przeniosła się do samego miasta, zakończyła się porażką wojsk polskich. Po bitwie w mieście wszczęto pożar, który strawił większość zabudowy.
Chociaż bitwa ta zakończyła się klęską powstańców, Miechów został zniszczony, a mieszkańcy długo byli represjonowani, niemniej jednak to dramatyczne starcie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń, które corocznie upamiętniane jest przez samorząd gminy i powiatu miechowskiego.
Uroczystości w tym dniu tradycyjnie zainaugurowała msza święta. W hołdzie poległym, przed Pomnikiem Powstańców na cmentarzu złożono kwiaty. Następnie przemaszerowano szlakiem powstańców - ulicą Józefa Piłsudskiego do Rynku.
Tutaj apel poległych odczytał Robert Osiński, dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Żuawów Śmierci” z Buska Zdroju, która już po raz 12 towarzyszyła miechowskim obchodom. Po oddaniu salwy honorowej, przy pomniku z Orłem kwiaty złożyli samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, szkół i kombatantów.
W obchodach rocznicowych uczestniczyła Ewa Gil – II Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Małopolskiego, która odczytała okolicznościowy list przekazany przez Wojewodę - Łukasza Kmitę. Obecni byli przedstawiciele lokalnych samorządów: Starosta Powiatu Miechowskiego – Jacek Kobyłka, Przewodniczący Rady Powiatu - Krzysztof Świerczek, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów - Dariusz Marczewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie - Zenon Czekaj, przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Powiatowy Policji - Andrzej Kot, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej - Michał Majda oraz Marcin Chorązki reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej.