Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Zgodnie z harmonogramem kolejny raz Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 r. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzyć będzie wspólnie z Danią i Cyprem.
Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady UE oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
Polska prezydencja w Unii Europejskiej otwiera przed wspólnotami samorządowymi duże szanse rozwojowe. Podczas naszego sześciomiesięcznego przewodnictwa chcemy dyskutować także o zagrożeniach, które dostrzegamy m.in. w obszarze polityki spójności, jak również w zapowiadanej likwidacji Regionalnych Programów Operacyjnych i regionalnego wdrażania środków. Liczę na dobrą i owocną współpracę
- mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.
Członkowie Rady omówili także plan EU Industry Days 2025 – wydarzenia realizowanego w ramach polskiej prezydencji w UE przez Samorząd Województwa Podkarpackiego we współpracy z Komisją Europejską oraz kluczowe założenia nowelizacji ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS).