Każdego roku, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, spotykają się na nim osoby zasłużone dla Małopolski – wśród nich przedstawiciele samorządu, ale też posłowie i senatorowie, dyplomaci, władze uczelni wyższych, działacze społeczni czy artyści.
Gdybym w jednym słowie miał określić, z czym kojarzy mi się czas Bożego Narodzenia to oprócz choinki, pierwszej gwiazdki czy betlejemskiej szopki wymieniłbym bez wątpienia poczucie wspólnoty, które szczególnie widoczne jest w naszym regionie. Małopolska to region ludzi wyjątkowych i wspólnota z jednej strony różnorodna, ale przez to tak bardzo bogata. Wspólnota ludzi przywiązanych do swojej historii i tradycji, ale równocześnie przedsiębiorczych i kreatywnych
– mówił do zgromadzonych gości marszałek Jacek Krupa. Życzył przy tym wszystkim mieszkańcom Małopolski, aby wspólnie budowali nie tylko lepsze jutro naszego regionu, ale też zaszczepiali w sobie i swoich bliskich poczucie dumy z bycia Małopolanami. Marszałek Krupa dziękował również za codzienną pracę na rzecz regionu: – Cieszę się, że w wielu kwestiach udaje nam się tak owocnie współpracować. Łączy nas w końcu wspólny cel, którym jest dobro naszego regionu i jego mieszkańców, dlatego działajmy na rzecz Małopolski ponad podziałami – podkreślił marszałek Krupa.
Goście tego szczególnego spotkania podzielili się świątecznym opłatkiem przy dźwiękach najpiękniejszych kolęd w wykonaniu kapeli Hanki Wójciak, a wszystkich obecnych pobłogosławił metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Z kolei harcerze przekazali Światło Betlejemskie obecnym gościom, a wśród nich współgospodarzom spotkania: wojewodzie Piotrowi Ćwikowi, wicemarszałkom: Wojciechowi Kozakowi i Stanisławowi Sorysowi, członkom zarządu województwa: Grzegorzowi Lipcowi i Leszkowi Zegzdzie oraz przewodniczącej sejmiku Urszuli Nowogórskiej i radnym województwa.
Przypomnijmy, że w Małopolsce drzewkiem, które symbolizuje świąteczny czas, jest świerk. Według ludowych tradycji chroni on przed nieszczęściami i chorobami, dlatego bacowie na Podhalu zatykają gałązki świerku za swój pas, aby chronić swój dobytek i stada. Z tej okazji niedawno, podczas akcji „Poczuj ducha świąt w Małopolsce” do mieszkańców regionu trafiło to wyjątkowe drzewko.
Więcej o małopolskich, świątecznych zwyczajach można przeczytać tutaj.