- Projekty realizowane przez Województwo Małopolskie pozwalają na wyławianie takich osób, które są wybitne w swoich wąskich specjalizacjach. Musi jednak zostać zmieniony model edukacyjny. Mamy za dużo uczelni wyższych. Wykształcenie nie każdemu pozwala wkroczyć na rynek pracy. Elementem kluczowym jest wyjście z kryzysu. Ważna jest także współpraca uczelni z biznesem. Życzę wam wyboru takiej drogi życiowej, żebyście robili to, co chcecie, żeby każdy się z wami liczył - powiedział marszałek. Zachęcał zebranych do otwierania własnej działalności gospodarczej. Podkreślał, że bardzo ważny jest rozwój rynku usług, który generuje powstawanie nowych miejsc pracy.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły tematy związane z bezpieczeństwem, edukacją, zdrowiem, karierą i dostepnością rynku pracy. Osoby przed 30. rokiem życia częściej tracą zatrudnienie w wyniku redukcji etatów, a co piąta osoba zarejestrowana w urzędzie pracy nie przekroczyła tego wieku. Marszałek Sowa przedstawił projekty wsparcia dla młodych osób na lata 2014-2020, nad którymi pracuje województwo małopolskie. Będzie można skorzystać z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach którego m.in. finansowane będą staże i szkolenia zawodowe, przyznawane jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, organizowane konsultacje i doradztwo na temat prowadzenia własnej firmy. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego będzie m.in. wspierał tworzenie nowych miejsc pracy w dobrze rozwijających się przedsiębiorstwach.
Konferencja zorganizowana przez Koło Rozwoju Regionalnego (KRR) i Fundację Wygrajmy Siebie jest jedną z cyklu spotkań „Kraków dla Pokoleń”. Celem tej inicjatywy jest pokazanie, że Kraków to miasto, w którym można mieszkać i realizować się w każdym wieku – w pracy zawodowej i życiu osobistym.