Samorząd Województwa Małopolskiego z Gminą Miejską Kraków od 2005 roku wspólnie organizuje Tydzień Osób Niepełnosprawnych. W bieżącym roku po raz pierwszy Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych będą odbywały się we wszystkich subregionach województwa.
– Tradycja Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych wywodzi się z Krakowa, ale poprzez osoby wielkiego serca trafiła do wszystkich subregionów województwa małopolskiego. Cieszę się, że w subregionie sądeckim już po raz drugi odbędzie się festiwal, w którym osoby niepełnosprawne odgrywają ważną rolę i korzystają z wszelkich udogodnień i dobrodziejstw XXI wieku – mówił Wojciech Kozak, podczas podpisania umowy zapewniającej finansowe wsparcie.
Na Sesji Rady Miasta Nowego Sącza wicemarszałek Wojciech Kozak podkreślał wartość społeczną i moralną, jaką niesie za sobą organizacja festiwalu.
– W Małopolsce żyje ok. 400 tys. osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Samorząd województwa, w porozumieniu z samorządami oraz dzięki wsparciu wolontariuszy, organizuje corocznie Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Za stosunkowo niewielkie pieniądze ofiarujemy osobom niepełnosprawnym wiele satysfakcji i radości, co jest jedyne i niepowtarzalne. Kierujemy także fantastyczny przekaz dla całej społeczności, pokazując, że potrafimy być razem, razem się bawić i razem podziwiać dziedzictwo kultury – informował wicemarszałek.
II Sądecki Festiwal Osób Niepełnosprawnych rozpocznie się 9 czerwca 2014 r. Związane z nim wydarzenia odbędą się w Nowym Sączu, Starym Sączu i Stróżach. Trzy festiwalowe dni pełne będą historii, kultury, tradycji i sportowych zmagań. 9 czerwca w Sądeckim Parku Etnograficznym odbędą się warsztaty rękodzielnicze, występ zespołów folklorystycznych i budowa Eko-Smoka. 10 czerwca malowniczymi uliczkami Starego Sącza przejdą w barwnym korowodzie, uczestnicy festiwalu przebrani w historyczne stroje. 11 czerwca w Stróżach zaplanowano sportowe zmagania indywidualne i drużynowe.
Głównym celem projektu jest integracja osób niepełnosprawnych oraz wspólne działanie ludzi zdrowych i niepełnosprawnych. Charakter planowanych wydarzeń stwarza możliwość niepełnosprawnym Małopolanom – mieszkańcom subregionu sądeckiego aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym Małopolski i służy promowaniu ich osiągnięć.
(jaug, msew, mjanus)