Prawo do ulgi przysługuje na podstawie legitymacji wydawanej przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wyjątek stanowią wstępy do kin, gdzie ceny biletów uzgadniane są z dystrybutorem. W ten sposób Małopolska pragnie wyrazić szacunek tym wszystkim, którzy w zmaganiach z komunistyczną władzą walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Za swoją działalność często płacili najwyższą cenę z wolnością osobistą i zdrowiem włącznie.
Dziękuję Wam za wasz trud i poświęcenie. Państwo powinno nagradzać swoich bohaterów, tak postępowała II Rzeczpospolita względem powstańców styczniowych
- przypomniał marszałek Witold Kozłowski.
Państwo polskie wprowadziło świadczenia zdrowotne dla osób o statusie wymienionym w ustawie o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. W wielu miastach na podstawie art. 13 ww. ustawy, brzmiącego „samorząd terytorialny może udzielać pomocy osobom uprawnionym, w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych i oświatowych” wprowadzono bezpłatne bilety w komunikacji miejskiej. Jednak województwo małopolskie jako pierwsze w kraju wprowadza kompleksowe uprawnienia dla osób zasłużonych dla niepodległości.