Małopolska jest dziś atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i spędzania czasu wolnego. To efekt tysięcy projektów – pomysłów na rozwój i miliardów zainwestowanych euro. Dziś Małopolanie cieszyli się ze swoich sukcesów w pozyskiwaniu unijnych funduszy i chwali tym, co udało się dzięki nim osiągnąć.
Główne obchody 10-lecia odbyły się 1 maja na krakowskim Rynku Głównym. Od godz. 13.00 w Miasteczku Funduszy Europejskich przed Wieżą Ratuszową trwały spotkania z przedsiębiorcami i instytucjami kultury, które skorzystały z funduszy UE. Swoją działalność zaprezentowali m.in. Teatr Groteska, Małopolski Ogród Sztuki czy Camper Małopolski. Podziwiać można było także ekspozycje udostępnione przez krakowskie muzea. Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprezentowało eksponaty z Ogrodu Doświadczeń, a pracownicy Muzeum Etnograficznego opowiedzieli o wpływie etnicznego wzornictwa na przedmioty użytkowe. Małopolanie mogli również skorzystać z porad ekspertów od pozyskania unijnych dotacji. Przy dźwiękach „Ody do Radości” na Wieży Ratuszowej zawisła flaga Unii Europejskiej, a w niebo wypuszczone zostały niebieskie i żółte balony.
Jednym z kluczowych elementów obchodów była wystawa „Architektura Małopolski i Śląska. 10 lat Polski w UE”. Ekspozycja, którą można oglądać do 11 maja na rynku obok kościoła św. Wojciecha prezentuje najciekawsza obiekty architektoniczne Małopolski i Śląska sfinansowane ze środków europejskich. W wernisażu wzięli udział marszałkowie województw małopolskiego i śląskiego: Marek Sowa i Mirosław Sekuła oraz prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło.
– 10 lat temu w tym samym miejscu cieszyliśmy się z zakończenia naszej drogi do wolności, którą rozpoczęliśmy w 89 r. – mówił do zgromadzonych na Rynku Głównym marszałek Marek Sowa otwierając wieczorny koncert „10 gwiazd na 10 lat Polski w UE”. Na scenie wystąpili Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Maj Sikorowska, Zbigniew Wodecki, Renata Przemyk, Paulina Bisztyga, Michał Jurkiewicz, Grupa Śrubki oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Mikołaja Blajdy. Artyści wspólnie z publicznością wykonali finałową piosenkę, w której refrenie zabrzmiały słowa:
Bo Europa panie, panowie
to nie jest pieniędzy więcej
to tylko miejsce, w którym mieszka człowiek z otwartą głową i sercem.
To jednak nie koniec świętowania małopolskich sukcesów w pozyskiwaniu środków europejskich. Podczas Festiwalu Funduszy Europejskich. Wstęp Wolny przekonać będzie się można jak fundusze unijne w praktyce wspierają małopolską kulturę. Instytucje, którym udało się zmodernizować, zbudować lub stworzyć nowe produkty kulturalne odwiedzać można bezpłatnie od 1 do 11 maja 2014 r. Więcej informacji na temat Festiwalu Funduszy Europejskich „Wstęp Wolny” na stronie internetowej festiwalu.
(mcis)