- Jesteśmy dzisiaj w pięknym obiekcie, pierwszym tego typu w Małopolsce. To instrument, który ma szansę w istotny sposób oddziaływać na wzrost opłacalności naszego rolnictwa. Rolnictwo jednak musi wsłuchać się w potrzeby i oczekiwania konsumentów – mówił wicemarszałek Sorys. Zdaniem wicemarszałka to od nas wszystkich będzie zależało czy zadbamy o swoje zdrowie oraz rozwój naszego regionu wybierając towary od lokalnych producentów . – Promujmy to co nasze, bo to wyraz naszego patriotyzmu i przywiązania - apelował Stanisław Sorys.
Centrum Produktu Lokalnego należy do stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA. Powstało dzięki inicjatywie ze strony Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała. W skład CPL usytuowanego na obszarze 2,5 ha wchodzi główny budynek, część parku dworskiego oraz ogródek edukacyjny.
Wybudowanie obiektu było możliwe dzięki dotacji unijnej. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła 842 tys. zł, z czego 276 tys. zł stanowiło dofinansowanie w ramach PROW 2007-2013. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych stowarzyszenia.
Na terenie nowego obiektu znajduje się eko-sklepik z produktami pochodzącymi od lokalnych producentów. Konsumenci mogą tutaj bezpośrednio zakupić świeże i ekologiczne owoce czy też warzywa.
W ramach działalności stowarzyszenia organizowane są warsztaty, seminaria, szkolenia, kursy, konferencje czy wystawy. Zajmują się również koordynacją dystrybucji produktów lokalnych, współpracą z podobnymi organizacjami, placówkami i instytucjami działającymi na terenie Unii Europejskiej, świadczą usługi szkoleniowo-doradcze czy też prowadzą działalność wydawniczą. Funkcjonowanie CPL to również kształtowanie tożsamości społecznej, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej terenu.
(Agenda UMWM w Tarnowie, fot. Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna)