W konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie uczestniczyli: marszałek Łukasz Smółka, Marta Mordarska – dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Piotr Sułkowski – dyrektor Opery Krakowskiej, Mateusz Prendota - dyrektor Filharmonii Krakowskiej, Łukasz Gaj - dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba oraz Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Dzięki współpracy Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju z Filharmonią Krakowską, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Operą Krakowską, tegoroczna 58. edycja Festiwalu im. Jana Kiepury zachwyci bardziej niż kiedykolwiek! Od 9 do 16 sierpnia letnie wieczory w Krynicy-Zdroju upłyną pod znakiem największych przebojów muzyki operowej i operetkowej, tańca oraz obecności gwiazd światowej sceny muzycznej.
Tradycyjnie, w kolejne dni Festiwalu zaplanowano koncerty poranne, popołudniowe i wieczorne. Sceną koncertów wieczornych będzie Pijania Główna, pozostałe będą prezentowane w krynickim Amfiteatrze. Prócz nich, w programie wydarzenia znalazły się spotkania z gwiazdami na krynickim deptaku.
Tegoroczną edycję wydarzenia otworzy koncert „Przywitaj się z Kiepurą” w wykonaniu Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego, z udziałem Łukasza Gaja w roli Jana Kiepury i Eweliny Szybilskiej jako Marty Eggerth, prowadzony przez Łukasza Lecha. Następnie publiczność będzie mogła usłyszeć koncert „Popołudnie z polską muzyką srebrnego ekranu”. Koncert wieczorny, inauguracyjny, w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Krakowskiej, z udziałem Edyty Piaseckiej (sopran), Moniki Korybalskiej (mezzosopran), Tadeusza Szlenkiera (tenor) oraz Wojciecha Gierlacha (bas) poprowadzi Piotr Sułkowski – dyrektor Opery Krakowskiej.
W kolejne dni usłyszymy koncerty poświęcone m.in. twórczości Zbigniewa Wodeckiego, kompozycje Straussa i Moniuszki, a także „Aidę” Verdiego. Przeboje Kiepury zaprezentują w koncercie „Zakochaj się z Kiepurą” czterej tenorzy: Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Tomasz Kuk i Łukasz Gaj. W programie zaplanowano także m.in. wieczór hiszpański, operetkę „Kraina Uśmiechu” i popołudnie patriotyczne. Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano koncerty „Przygody Koziołka Matołka” i „Szewczyk Dratewka”. Muzyczne święto w Krynicy-Zdroju zwieńczy koncert „Pożegnaj się z Kiepurą” i gala finałowa z udziałem orkiestry, solistów, chóru i baletu Opery Śląskiej w Bytomiu.
Jak zapowiedziano podczas konferencji, już 24 marca w Sali Koncertowej Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert-prolog, podczas którego goście usłyszą niektóre z utworów znajdujących się w programie Festiwalu. Dzień później - 25 marca - rozpocznie się sprzedaż biletów na tegoroczną odsłonę Festiwalu.
Cieszę się, że znów spotykamy się w Krynicy-Zdroju, by rozmawiać o kolejnej edycji Festiwalu im. Jana Kiepury – wydarzenia, które jest jednym z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Polsce i co roku przyciąga do perły polskich uzdrowisk gwiazdy sceny operowej i tysiące melomanów. Nasze spotkanie to też okazja, by podziękować za bardzo dobrą współpracę m.in. Opery Krakowskiej, Filharmonii Krakowskiej i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Dzięki niej tegoroczny festiwal z pewnością zachwyci i może nawet zaskoczy publiczność. Jako samorząd województwa również przygotowujemy się do tego wydarzenia. Na najbliższej sesji sejmiku będziemy zabezpieczać w tym celu środki finansowe. Zależy nam, by pokazać, że nie tylko Kraków, ale i inne ośrodki w Małopolsce działające prężnie w obszarze kultury prezentują bardzo wysoki poziom i w budżecie województwa są środki dedykowane dla nich
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Gospodarzem 58. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju we współpracy z Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Operą Krakowską.
Szczegóły dotyczące Programu 58. Festiwalu im. Jana Kiepury są dostępne na stronie internetowej Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.