Zamierzeniem koncertu jest udziału chórów szkolnych Programu w wykonaniu polskiego repertuaru a cappella oraz pieśni z towarzyszeniem chóru i orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. St. Hadyny – ambasadora kultury polskiej na świecie. W programie koncertu znajdą się głównie polskie pieśni inspirowane folklorem różnych regionów kraju w opracowaniu artystycznym na chóry a`cappella oraz na chór i orkiestrę w aranżacji m.in. S. Hadyny, W. Kilara, K. Dziewięckiego.
W sumie na estradzie zaprezentuje się około 400 wykonawców: zespół chóralny (w tym ok. 320 chórzystów Śpiewającej Polski) oraz orkiestra ZPiT Śląsk. Chóry Programu będzie reprezentować 12 zespołów z różnych części kraju: z Lublina, Kalisza, Pamiątkowa k/Poznania, Jordanowa, Białegostoku, Ostrowa Wlkp., Bydgoszczy, Starachowic, Krosna, Zielonej Góry i Wrocławia).
Koncert poprzedzony zostanie ogólnopolskimi warsztatami poprowadzonymi we wszystkich w/w miejscowościach – siedzibach chórów szkolnych, przez dr hab. Agnieszkę Franków-Żelazny – dyrygenta koncertu finałowego, dyrektora artystycznego m.in. Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego i Chóru Mieszanego Narodowego Forum Muzyki. Warsztaty dotyczące głównie wybranego repertuaru a`cappella odbędą się jesienią w terminach uzgodnionych z Dyrygentami.
Zwyczajowo bezpośrednio po koncercie planowane jest spotkanie realizatorów koncertu z władzami, dyrygentami chórów szkolnych, koordynatorami regionalnymi Programu, przedstawicielami polskich uczelni artystycznych, mediów i innymi zaproszonymi gośćmi.
Tegoroczny koncert winien pozostawić w młodym śpiewaku niezapomniane wrażenia artystyczne i pozaartystyczne, dać okazję do występu z najlepszymi profesjonalnymi polskimi artystami pielęgnującymi polski folklor, pozwolić na poznanie i wykonanie utworów chóralnych inspirowanych muzyka ludową.
Oprócz zaproszonych gości słuchaczami koncertu będą głównie dzieci i młodzież. Z uwagi na jego charakter, a przede wszystkim trwający obecnie Rok Kolbergowski – będzie on miał charakter edukacyjny.
Czwartek, 4.12.2014 r., godz. 18.00
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Koncert Finałowy Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych NCK
Śpiewająca Polska
„A to Polska właśnie”
Wykonawcy:
320-osobowa reprezentacja chórów szkolnych
Programu Śpiewająca Polska z Białegostoku, Bydgoszczy, Jordanowa, Krosna, Lublina, Ostrowa Wlkp., Pamiątkowa, Starachowic, Zielonej Góry, Wrocławia oraz gość specjalny: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny
Dyrygenci:
Agnieszka Franków-Żelazny
Krzysztof Dziewięcki
W programie polskie pieśni ludowe w opracowaniu artystycznym m.in. Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara