W regionie znajduje się około 50 000 zespołów zabytkowych, z czego 3080 jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. Wśród nich są nie tylko kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory, zabytkowe domy, zabytki techniki oraz budynki użyteczności publicznej, ale też całe układy urbanistyczne.
- Niestety, wiele z tych zabytków wymaga pilnych remontów czy prac konserwacyjnych. Dlatego samorząd województwa dokłada wszelkich starań, by wspierać opiekunów tych perełek. Od 17 lat organizujemy konkurs „Ochrona zabytków Małopolski” i muszę przyznać, że przez ten czas wiele z nich odzyskało dawny blask. To cieszy i napawa dumą – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.
O dotację z konkursu może ubiegać się każdy, kto jest właścicielem obiektu zabytkowego – zarówno instytucje, stowarzyszenia, jak i osoby fizyczne. Trzeba jednak udowodnić tytuł prawny do zabytku wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, trwałego zarządu albo stosunku zobowiązaniowego.
Warto podkreślić, że o wsparcie mogą się starać remonty i inwestycje, które rozpoczynają się nie wcześniej niż 1 stycznia 2017 roku i zakończą do 10 grudnia 2017 roku. Maksymalna dotacja wynosi 200 tys. zł, ale warto dodać, że w przypadku zabytków w wyjątkowo złej sytuacji (np. zagrożonych katastrofą budowlaną), kwota ta może zostać zwiększona.
Wnioski można składać w formie elektronicznej – za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi zadań publicznych – i w formie papierowej, którą stanowi wygenerowana wersja wniosku złożonego w elektronicznym systemie obsługi zadań publicznych, przesłanej na adres korespondencyjny: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.
Wszystkie potrzebne wymagania i dokumenty można znaleźć tu.