Medal, w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, przekazał przedstawicielom muzeum i fundacji „Garnizon Górnośląski” – prowadzącej obecnie placówkę, Dyrektor Grzegorz Sobol z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Nagrodę odebrali: Marek Pilarek, Łukasz Pieniążek, Jan Pieniążek i Jan Więcek. Dyrektor odczytał też list gospodarza regionu skierowany do muzealników i uczestników wydarzenia:
W imieniu własnym oraz Samorządu Województwa Małopolskiego chciałbym przekazać serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Muzeum Ratownictwa w Krakowie.
Zbierane przez Państwa, od dwóch dekad, eksponaty i pamiątki związane z historią ratownictwa oraz techniki w Polsce składają się obecnie na imponującą kolekcję blisko 130 pojazdów ratowniczych, a także eksponatów lotniczych. Mam nadzieję, że dzisiejsza – wpisująca się w obchody rocznicowe – inauguracja ekspozycji Muzeum Ratownictwa w nowej lokalizacji w Zbrosławicach koło Tarnowskich Gór, będzie przełomowym momentem w historii jednostki i stanie się okazją do jej dalszego rozwoju.
Dziękuję Zarządowi Fundacji, Dyrekcji oraz wszystkim członkom Muzeum Ratownictwa w Krakowie za dotychczasowy zapał i ciężką pracę na rzecz zachowania historii i tradycji ratownictwa, szczególnie w Małopolsce – kolebce ratownictwa na ziemiach polskich. Niech wyrazem uznania dla Państwa działalności będzie, przyznawany za szczególne zasługi na rzecz regionu, „Brązowy Medal Polonia Minor”, którym Samorząd Województwa Małopolskiego pragnie uhonorować Muzeum Ratownictwa w Krakowie.
Życzę, aby Muzeum, łącząc różnorodne środowiska pasjonatów, nadal upowszechniało nasze lokalne dziedzictwo poprzez działalność na rzecz zachowania cennych eksponatów oraz wspomnień ludzi związanych z rozwojem ratownictwa w Polsce. Raz jeszcze gratuluję jubileuszu i życzę Państwu sukcesów oraz poczucia zadowolenia i samorealizacji w podejmowanych zadaniach
- napisał w liście marszałek Łukasz Smółka.
Otwarta w Zbrosławicach wystawa stała się miejscem międzypokoleniowych spotkań i rozmów pasjonatów z różnych dziedzin oraz stron Polski. Podczas wydarzenia można było usłyszeń i poznać od weteranów lotnictwa sanitarnego i lotnictwa policji ciekawe historie o polskich śmigłowcach .
Historyczne stroje zaprezentowało też kilka grup rekonstruktorów, a miniatury pojazdów wojskowych pokazali przybyli do muzeum modelarze. Na chętnych czekał też pokaz dynamiczny czołgu T-55 oraz innych specjalistycznych pojazdów. Szczególną uwagę odwiedzających przyciągnęła ogromna flota śmigłowców: Mi-2, PZL-Kania i W-3AS Sokół – jest to jedyny taki śmigłowiec w zbiorach polskich muzeów, który służył wcześniej ratownikom m.in. na Wyspach Kanaryjskich.
Po raz pierwszy została zaprezentowana publiczności wyjątkowa maszyna – śmigłowiec Mi-2, bohater legendarnego serialu Telewizji Polskiej „07 zgłoś się”. Chociaż ta gwiazda srebrnego ekranu wymaga renowacji, jest ważnym elementem polskiej kultury filmowej i historii służb mundurowych. Muzealnicy rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na jego restaurację, aby jak najszybciej można go było zaprezentować w pełnej krasie.
W organizację wydarzenia były zaangażowane różne podmioty z województwa małopolskiego i śląskiego m.in. Gmina Zbrosławice, grupa rekonstrukcji historycznej z Krakowa, żołnierze z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, którzy przygotowali tradycyjną wojskową grochówkę oraz Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu prezentująca nowoczesny ambulans, w którym ratownicy opowiadali o swojej pracy oraz o zasadach pierwszej pomocy.
Muzeum stworzone z pasji
Placówka przez 20 lat zorganizowała kilka jubileuszowych wystaw związanych z historią ratownictwa w Krakowie i Małopolsce. Stworzyła też wyjątkową prezentację podczas Światowych Dni Młodzieży pt. „Zabezpieczenie wizyt papieskich w Krakowie”, którą z zaciekawieniem oglądali przybyli z całego świata do Krakowa pielgrzymi. Dba również o pamięć bohaterów, inicjując wydarzenia rocznicowe, podczas których są upamiętniani bohaterowie dnia codziennego m.in. piloci i ratownicy, którzy zginęli ratując ludzi. Przykładem tych działań jest jedyna w Polsce pamiątkowa tablica na Pomniku Lotników w Morawicy koło Krakowa, przypominająca poległych i zmarłych pracowników Zespołów Lotnictwa Sanitarnego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem.
Eksponaty zgromadzone w muzeum stanowią dobro narodowe. Muzealnicy nieodpłatną społeczną pracą dbają o te dobra, przy okazji promując ochronę naszego dziedzictwa narodowego, zabytków, ratownictwo oraz Małopolskę. Od marca br. organem prowadzącym placówkę jest Śląska Fundacja Pasjonatów Techniki Militarnej "Garnizon Górnośląski".
Więcej o działalności muzeum TUTAJ.