Niemieckie samoloty myśliwskie typu Messerschmitt Bf.109 zapracowały na swą sławę nie tylko zaawansowaną konstrukcją, liczbą wyprodukowanych egzemplarzy, ale przede wszystkim skutecznością niemieckiej propagandy. Konstrukcja powstała w połowie lat 30. i bez wątpienia była technologicznym wstrząsem w świecie lotniczym: układ dolnopłata o całkowicie metalowej konstrukcji oraz chowane podwozie były to rozwiązania jak na tamte lata nie tylko absolutnie nowatorskie ale i zapewniające zupełnie wyjątkowe osiągi. Wojna w Hiszpanii a następnie Kampania Polska 1939 r. potwierdziły zalety tych maszyn. W trakcie następnych operacji Messerschmitty królowały w powietrzu; na masową skalę budowana wersja Bf-109E stała się niemalże symbolem Bitwy o Anglię. Wersja Bf.109F stanowiła szczyt rozwoju tej konstrukcji dzięki gruntownej poprawie aerodynamiki samolotu. Wersja Bf.109G "Gustaw" - została wyposażona w nowy silnik DB605 oraz kabinę ciśnieniową. Pierwsze egzemplarze opuściły taśmy produkcyjne pod koniec 1941 r. Uzbrojenie ich stanowiły dwa działka MG-131 i jedno MG-151. Wersja ta była ostatnią tak licznie produkowaną - potencjał modernizacyjny tych maszyn wyczerpywał się. Mimo niewątpliwych zalet, samolot ten nie był jednak ideałem - był bardzo trudny w pilotażu przy starcie i lądowaniu, co było przyczyną wielu wypadków. Jego kabina była ciasna, wsiadanie i wysiadanie było nader niewygodne. Ogółem wyprodukowano około 33000 egzemplarzy Bf.109 w różnych wersjach.
Nowy eksponat w Muzeum Lotnictwa Polskiego - Messerschmitt Bf-109G-6
Kultura
30 października 2014
Myśliwiec Messerschmitt Bf.109 G6 dotarł już do Krakowa. Odwiedzający Muzeum Lotnictwa Polskiego – instytucję kultury Województwa Małopolskiego będą mogli go oglądać jeszcze w tym tygodniu. A jest co podziwiać - to jedyny egzemplarz w Polsce i jeden z niewielu na świecie.
Inne artykuły dotyczące tematu: Kultura
- Kulturaśroda, 21 maja 2025Wyjątkowa wystawa. Van Gogh w Domu Rodzinnym Jana Pawła II20 maja w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach otwarto wystawę „…w (...)
- Kulturaśroda, 21 maja 2025Agenci Gestapo w okupowanym Krakowie – dyskusja o książce w Muzeum AKW czwartek 22 maja o godz. 17.00 Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (instytucja kultury województwa małopolskiego) (...)
- Kulturaśroda, 21 maja 2025Dyskusyjny Klub Muzyczny "Wszystko Gra"Filharmonia Krakowska (instytucja kultury województwa małopolskiego) zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego (...)
Najnowsze artykuły:
- Rolnictwośroda, 21 maja 2025Będzie bezpieczniej nad wodąZarząd Województwa Małopolskiego (ZWM) przeznaczył 400 tys. zł dla dziewięciu podmiotów, zapewniających (...)
- Kulturaśroda, 21 maja 2025Wyjątkowa wystawa. Van Gogh w Domu Rodzinnym Jana Pawła II20 maja w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach otwarto wystawę „…w (...)
- Promocjaśroda, 21 maja 2025Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Niepołomice. Opera Bona SforzaW piątek 8 sierpnia zapraszamy na monumentalny pokaz spektaklu autorstwa Zygmunta Krauze (muzyka) oraz Vincenzo de Vivo (libretto) w scenerii Zamku w Niepołomicach. Widowisko odbywa się w ramach obchodów jubileuszu (...)