Jak wyglądały Andrzejki w XIX-wiecznym dworku? Tego dowiemy się 26 listopada (sobota) podczas Andrzejek organizowanych w dworku w Branicach (Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Sasanek 2a). Wstęp bezpłatny.
Wśród przygotowanych atrakcji pojawią się m.in. wróżby, trochę ludowej magii oraz tajemnicza wróżbitka - cyganka. Pokazy odbędą się w godzinach 11:00-16:00. Pogadanka o andrzejkowych zwyczajach zaplanowana jest na godzinę 12:00.
Tuż przed rozpoczęciem adwentu, między dniami św. Katarzyny a św. Andrzeja rozjaśniano jesienne wieczory spotkaniami towarzyskimi, w czasie których zabawiano się wróżbami dotyczącymi przyszłego życia uczuciowego. Katarzynki przeznaczone były dla kawalerów, którzy próbowali odgadnąć co przyniesie im nadchodzący rok w kwestii miłości, małżeństwa, a także kariery. Andrzejki, kończące ten „mały karnawał”, przeznaczone były dla panien. Wróżby, chociaż ich pochodzenie było ludowe, odbywały się również w dworach i dworkach. Lano wosk, układano buciki „do wyścigu”, obierano jabłka i po kształcie obierki odgadywano imię przyszłego męża. Czasem też zapraszano wróża lub cygankę. Można było także uciąć „rózgę” z wiśni i wstawić ją do wody. Jeśli w ciepłej izbie zakwitła na święta – wesele pewne!
Muzeum Archeologiczne jest instytucją kultury województwa małopolskiego