fot. Małgorzata Ratajska-Grandin
Trwająca blisko dwa tygodnie (5-16 września) ekspozycja to inspirująca zabawa z dizajnem, etnografią i rzemiosłem ludowym Małopolski. Tytułowe rzeczy małopolskie - interaktywne megazabawki miejskie dla dzieci i dorosłych - to efekt propozycji, jaką Muzeum Etnograficzne w Krakowie złożyło projektantom i rzemieślnikom, inicjując "Rzecz małopolską. Etnodizajn Festiwal", projekt współfinansowany z funduszy UE i Województwa Małopolskiego. Są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski. Stanowią wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie.
fot. Małgorzata Ratajska-Grandin
Inspiracją dla projektantów były obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone, przeskalowane i przeniesione na grunt współczesności pokazują, jak atrakcyjna może być przestrzeń miejska, jeśli w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią. I jak atrakcyjna dla nas, ludzi XXI wieku, jest kultura regionalna, wyrazista i pociągająca. Na wystawie "Rzecz małopolska" mieszkańcy Brukseli mogą jej doświadczyć w najlepszy z możliwych sposobów - w interakcji, w zabawie i ruchu. Karuzela powstała z tęsknoty za zabawą i z nieprzemijającej fascynacji ruchem, huśtawki inspirowane miniaturkami huśtawek odpustowych, skrzynie-ławki dekorowane motywami roślinnymi oraz bajkowy etnograficzny ogród botaniczny – wszystkie te dzieła sztuki czekają na mieszkańców Brukseli szukających wytchnienia w małopolskim klimacie.
fot. Małgorzata Ratajska-Grandin
Wystawa interaktywnych megazabawek jest częścią IV edycji Dni Małopolski w Brukseli. Kulminacją wydarzenia będzie koncert pt. „U Źródeł Muzyki Fryderyka Chopina” w wykonaniu Zespołu Polskiego Marii Pomianowskiej prezentujący ludowe inspiracje w muzyce Chopina.
Więcej informacji na stronie www.malopolskadays.eu
Współorganizatorem Dni Małopolski w Brukseli jest Małopolski Instytut Kultury.
Program:
5-16 września 2010
Parc du Cinquantenaire, 1000 Bruksela
RZECZ MAŁOPOLSKA - PARK DOŚWIADCZEŃ KULTUROWYCH
Plenerowa interaktywna wystawa megazabawek dla dzieci i dorosłych stanowiąca inspirującą zabawę z dizajnem i etnografią. Wszystkie prezentowane realizacje to wynik przetworzenia i przeniesienia na grunt współczesności motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski.
15 września
Parlament Europejski, Sala ASP 3E2,
12:00-15:00
CYFROWA PRZYSZŁOŚĆ EUROPEJSKICH KIN - WZMACNIANIE KONKURENCYJNOŚCI REGIONÓW
Dostęp do dóbr kultury dla społeczności lokalnych oraz możliwości jakie regiony powinny tworzyć obywatelom w erze cyfrowej to główne tematy konferencji. Do udziału w spotkaniu zaproszono między innymi przedstawicieli branży filmowej z całej Europy, posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i pracowników instytucji europejskich, a także reprezentantów regionów partnerskich Małopolski. Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja "Małopolskiego Drzewa Inwestycji i Innowacji" przed Parlamentem Europejskim, wejście do Budynku ASP, od strony Placu Luksemburskiego.
Więcej informacji na temat konferencji oraz rejestracja jest dostępne są na stronie :
www.malopolskie.pl/digitalcinema
pod numerem telefonu : +32 22 86 85 24
i adresem e-mail :
RSVP do 6 września 2010 r.
Flagey, studio 4, Place Sainte-Croix, 1050 Bruksela
20.00-21.20
KONCERT "U ŹRÓDEŁ MUZYKI FRYDERYKA CHOPINA" - Zespół Polski Marii Pomianowskiej
Nowe spojrzenie na muzykę ludową i kompozycje Fryderyka Chopina. Koncert polskich pieśni i melodii ludowych, które mogły być inspiracją dla kompozycji Fryderyka Chopina. Oberki, kujawiaki, polki, krakowiaki, jak i wybrane, odpowiednio zaaranżowane fortepianowe Mazurki Chopina grane na autentycznych instrumentach ludowych.
Bilety do nabycia w centrum artystycznym Flagey, rezerwacje pod numerem telefonu: 02 641 10 20.
Koncertowi będzie towarzyszyć ekspozycja Uchofonów - rzeźb emitujących utwory Fryderyka Chopina oraz dźwięki z Małopolski.
Życzymy niezapomnianego spotkania z Małopolską. Więcej informacji na stronie www.malopolskadays.eu
Współorganizatorem Dni Małopolski w Brukseli jest Małopolski Instytut Kultury.