Członek Zarządu Stanisław Sorys witając uczestników konferencji podkreślił, że taka forma współpracy ma pomóc w zastanowieniu się nad podejściem dzisiejszej rzeczywistości do teatru. – Same instytucje bez wymiany myśli i poglądów nie wystarczą – zaznaczył. Dodał również, że Małopolska pragnie przyciągać przedsiębiorców oraz turystów, dla których możliwość korzystania z oferty kulturalnej regionu na najwyższym poziomie jest ogromnie ważna.
Uczestnicy dwudniowych spotkań wspólnie starają się odpowiedzieć m.in. na pytania o to, kim jest aktor w dzisiejszym teatrze, w jakim stopniu zmieniły się techniki gry scenicznej, jakie konsekwencje niosą przemiany dla współczesnego życia teatralnego i jak te przemiany mają się do wcześniejszych teatralnych tradycji.
Partnerami inicjatywy jest 9 europejskich teatrów z Berlina, Kijowa, Lwowa, Mediolanu, Metropolii Lile, Moskwy, Pragi i Wilna.
Konferencja, która ma charakter otwarty, daje również niepowtarzalną okazję do spotkań z wybitnymi reżyserami i aktorami teatralnymi z całej Europy. Projekt finansowany jest w ramach MRPO oraz budżetu Województwa Małopolskiego, a jego całkowity koszt to ponad 1 250 000 zł. Kolejna i zarazem ostatnia część konferencji zaplanowana jest na przełom września i października 2012 roku.