Podczas dwóch debat zaproszeni goście rozmawiali na temat m.in. współczesnej architekturze i jej oddziaływaniu na mieszkańców, jakości życia w mieście, energii miasta, wykorzystaniu zrewitalizowanych przestrzeni, zaangażowaniu społecznemu i inicjatywom mieszkańców, roli sztuki w mieście. W pierwszy dzień zaproszeni do debaty specjaliści - architekci, urbaniści, socjologowie oraz artyści animujący wydarzenia w przestrzeni miejskiej, dyskutowali nad możliwościami kreowania dobrego, przyjaznego miasta, podzielili się swoimi doświadczeniami i przedstawili to w jaki sposób zmieniać na korzyść najbliższe otoczenie. Ponadto zaprezentowano doświadczenia z organizacji kreatywnych działań w przestrzeni miasta.
Pierwszą debatę pn. „Bakterie i energia miasta” poprowadziła Dorota Leśniak – Rychlak - historyk sztuki, architekt, redaktor naczelny wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni.” Udział w debacie wzięli: Anna Trzebiatowska – Fundacja Off Camera, Marcin Wójcik – I bike Kraków, Dawid Hajok – Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, Anna Lebensztejn – Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Jacek Grunt – Mejer – Katedra Psychologii Poznawczej Uniwersytetu Warszawskiego, Bogna Świątkowska – Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.
Zaproszeni goście wypowiadali się na temat miasta jako przestrzeni dla działalności twórczej, dobrego miasta - sprawdzonych praktyk krajowych i zagranicznych w kontekście miejskiego transportu i rozwoju ulic, uczestnictwa w decydowaniu o przestrzeni miasta, o tym czyje jest miasto i jak mieszkańcy biorą za nie odpowiedzialność.
Drugą debatę pn. „Przestrzeń porzucona, kwartały, urządzanie miasta” poprowadził Janusz Jeżak – architekt z Instytutu Rozwoju Miast. Udział w debacie wzięli: Łukasz Kupiec – Dom Kultury Dwór Czeczów w Krakowie - Bieżanowie, Marek Golonka – Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Anna Pawlina – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Marcin Salawa – Advert Studio, Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – Dom Kultury Inspiro w Podłężu, Ryszard Jurkowski – AIR Jurkowscy – Architekci sp. z o.o. z Katowic. Poruszono temat nowych obiektów kultury na terenach poprzemysłowych, powojskowych, poszukiwania przestrzeni kreujących kontakty sąsiedzkie, nowych centrów aktywności lokalnej - Krakowa jako miasta małych miast. Zastanawiano się na tym jaka przyszłość czeka miasto w kolejnej dekadzie a także czy miasto to zaprojektowana maszyna ze społeczeństwem żyjącym w zamkniętym, kontrolowanym systemie, czy żywy organizm. Dyskutowano czy śledząc rozwój miasta dostrzegamy zmiany – urbanistyczne, architektoniczne, kulturowe, społeczne.
Między debatami swoją działalność w przestrzeni miejskiej prezentowały osoby i instytucje: Dom Kultury Inspiro z prezentacją pn. "Podziel kwadrat", czyli partycypacja oparta na wspólnym budowaniu Domu Kultury INSPIRO, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – „Muzeum Lotnictwa Polskiego w świadomości mieszkańców Krakowa i województwa”, Piotr Lutyński – „Akcje uliczne na przykładzie twórczości i osoby Tadeusza Kantora”, Stefania Hrycyk – „Art. Boom”, Visualsupport - Mapping – tymczasowe kształtowanie światłem publicznych przestrzeni z wykorzystaniem mappingu 3D”, Jacek Grunt-Mejer – „Problem organizacji ruchu miejskiego z wykorzystaniem wiedzy psychologów ruchu miejskiego”, Dom Kultury Dwór Czeczów – „Sposób na aktywizację i integrację społeczności poprzez działalność kulturalną, artystyczną i społeczną”, Mikołaj Białko – „Proces tworzenia się języka przestrzennego, jego istotna rola w kształtowaniu ładu przestrzennego”.
Drugi dzień był okazją do spotkania się w rodzinnym gronie na wspólnej zabawie, która stworzyła uczestnikom możliwość wykreowania miasta przyszłości. Prowadzone przez Panią Beatę Kwiecińską ze Stowarzyszenia INSPIRO warsztaty pt. „Miejski patchwork” i „Perspektywa miasta” były niepowtarzalną okazją do wyzwolenia wyobraźni nie tylko najmłodszych uczestników.
Przygotowane z myślą o studentach warsztaty architektoniczne "Przestrzenne przeróbki. Kraków inaczej" cieszyły się dużym zainteresowaniem. Powstało wiele ciekawych projektów miejsc które czekają na nowy wizerunek i nowe funkcje w Krakowie.
Partnerami projektu byli: Małopolski Instytut Kultury i Muzeum Inżynierii Miejskiej, a medialnie patronowało Radio Kraków i „Autoportret” – pismo o dobrej przestrzeni.
Patronat honorowy przyjął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.