Krajowy rejestr dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego to lista prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Obejmuje krajowe, regionalne lub ponadregionalne praktyki w zakresie ochrony kulturowego dziedzictwa, które najlepiej odzwierciedlają zasady i cele Konwencji UNESCO z 2003 roku. Rejestr ma służyć jako platforma wymiany doświadczeń oraz inspiracji dla Państw-Stron Konwencji, wspólnot oraz wszystkich zainteresowanych ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Lista obecnie zawiera 12 dobrych praktyk. Wcześniej trafiły na nią m.in. związane z Małopolską działania Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego) oraz działalność Domu Ludowego z Bukowiny Tatrzańskiej. Najnowszy wpis w rejestrze również dotyczy małopolskiej kultury.
Na listę został wpisany Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”. To jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w regionie, którego organizatorem jest Limanowski Dom Kultury. Festiwal już od pół wieku wspiera ciągłość bogatych tradycji folklorystycznych Lachów Limanowskich, Sądeckich i Szczyrzyckich, Zagórzan oraz Górali Sądeckich. Zespoły regionalne, grupy śpiewacze, instrumentaliści i gawędziarze prezentują swoje umiejętności w ramach festiwalowych przesłuchań konkursowych. Uczestnicy starają się oddać autentyczność i piękno tradycji, dbając o każdy detal – od strojów, przez układy taneczne, aż po pieśni. Program festiwalu obejmuje także kiermasz sztuki ludowej oraz warsztaty z udziałem ekspertów w dziedzinie folkloru.
Jubileuszowa 50. edycja festiwalu odbyła się w dniach 13-17 listopada ubiegłego roku. Województwo Małopolskie było partnerem głównym wydarzenia, a Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu jego współorganizatorem.
Więcej informacji o krajowym rejestrze dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa