Atrakcyjne zniżki, darmowe wejścia, zajęcia warsztatowe i specjalne spotkania czekają w ten weekend na seniorów w całej Polsce. W corocznej akcji Weekend seniora z kulturą, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, biorą udział również małopolskie instytucje kultury.
W ramach Weekendu seniora z kulturą bezpłatny wstęp, zniżkowe bilety lub specjalne wydarzenia dla osób powyżej 60 roku życia proponują:
- Centrum Sztuki Mościce
- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
- Muzeum Archeologiczne w Krakowie
- Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie
- Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
- Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
- Muzeum Etnograficzne w Krakowie
- Muzeum Ziemi Sądeckiej
- Muzeum Ziemi Tarnowskiej
- Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
- Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
- Opera Krakowska
- Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Więcej informacji na stronie akcji
Filharmonia Krakowska zaprasza na wydarzenia koncertowe w ramach trwających właśnie festiwali muzycznych:
- Międzynarodowego Festiwalu Creative Woman - koncert symfoniczny pod hasłem „Kreatywne kobiety” . Program wieczoru wypełnią utwory wybitnych kompozytorek doby romantyzmu - Louise Farrenc, Clary Schumann, Amy Beach oraz Augusty Holmès. Wykonanie poprowadzi dyrygentka młodego pokolenia Rebekka Zastrov, a przy fortepianie zasiądzie Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska.
Kiedy? Czwartek 3 października, godz. 18.00.
- Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat. Podczas najbliższych dwóch festiwalowych koncertów zabrzmią kompozycje patrona instytucji, Antonina Dvořáka i Ryszarda Straussa. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi David Runtz, a na scenie gościnnie wystąpi utalentowany wiolonczelista Marcin Zdunik.
Kiedy? Piątek 4 października, godz. 19.30/Sobota 5 października, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie filharmonii
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na cykliczne wydarzenie patriotyczne „Polska jest Wasza”. Rozpocznie się sokolim piknikiem patriotycznym na placu pod Zamkiem Królewskim w Nowym Sączu, obok skweru im. Adama Legutki „Młodzika”. W programie wystawa militariów, konkursy i gry dla dzieci oraz inscenizacja „Partyzanci Sądecczyzny”, będąca widowiskową rekonstrukcją historycznych wydarzeń związanych z walką partyzantów na Sądecczyźnie.
- Kiedy? Niedziela 6 października, od godz. 9.00. Więcej informacji na stronie centrum
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na uroczystą Galę rozdania nagród w ramach 8. edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” oraz, towarzyszącej jej, skierowanej do najmłodszych adeptów pióra – Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Małe Źródło”. Po wręczeniu nagród laureatom zaplanowano koncert grupy Pod Strzechą. Jego korzenie sięgają do piosenki studenckiej, harcerskiej, poetyckiej, autorskiej - twórczości takich zespołów jak Stare Dobre Małżeństwo.
- Kiedy? Piątek 4 października, godz. 17.00 (gala) i 19.00 (koncert). Więcej informacji na stronie centrum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do Kina SOKÓŁ na Mały Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY I JA, podczas którego zostaną zaprezentowane filmy o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnościami. W programie specjalne projekcje filmów: „Twarze Agaty”, „Anna z piekielnika”, „Mama wraca”, „Miasto jeży” i „Tandem”.
- Kiedy? Sobota 5 – niedziela 6 października. Więcej informacji na stronie centrum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza także do Jabłonki, gdzie w najbliższy weekend odbędzie się 14. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Przegląd ma charakter konkursu, adresowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń kobiecych z województwa małopolskiego oraz grup artystycznych wywodzących się z tych organizacji, przedstawicielek Lokalnych Grup Działania.
- Kiedy? Sobota 5 – niedziela 6 października. Więcej informacji na stronie centrum
Spektakl Hondo grupy Dantzaz
W Centrum Sztuki Mościce startuje widowiskowy, pełen emocji Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA. Program 12. edycji imprezy obejmuje spektakle taneczne z Polski, Hiszpanii i Niemiec, Słowacji i Ukrainy, a także spotkania z tancerzami, wystawę „Source of Dance” i konkurs choreograficzny.
Festiwal zainaugurują:
- „Nowe szaty króla” - barwny, dynamiczny i przewrotny spektakl Teatru Avatar z Legnicy. Inscenizacja łączy klasyczne teksty Andersena ze swingowymi choreografiami oraz udziałem fantastycznych stworów. Całość została okraszona akrobatyką i popisami tanecznymi.
Kiedy? Sobota 5 października, godz. 18.00.
- inscenizacje „Aire Sakona” i „Hondo” w wykonaniu hiszpańskiej formacji Dantzaz. Pierwszy spektakl koncentruje się na wzajemnym połączeniu ruchu ciała, mikrospołeczności i zbiorowej ekspresji artystycznej, drugi - skupia się na pojęciach takich jak otchłań, tajemnica, ewolucja i ponadczasowość, eksplorując bezmiar morza jako źródło inspiracji.
Kiedy? Niedziela 6 października, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie centrum
Na taneczne widowisko zaprasza w ten weekend również Opera Krakowska. W krakowskim Studiu S-3 Łęg odbędą się premierowe pokazy spektaklu „Możdżer… in Blue”. To opowiedziana tańcem historia z pogranicza snu i jawy. Razem z głównym bohaterem widownia przeżyje przygody w wielkim mieście, niczym bohaterowie hollywoodzkich filmów, by zbudzić się w zimnej i pełnej samotności przyszłości, gdzie uczucia istnieją tylko w sieci. …in Blue to smutek w błękitnym świetle smartfonów. Romantyczne frazy muzyki G. Gershwina tancerze Zespołu Baletu Opery Krakowskiej, na scenie razem z Orkiestry Opery pod batutą Stefana Sanders wystąpi pianista Leszek Możdżer.
- Kiedy? Piątek 4 października, godz. 18.30/Sobota 5 października, godz. 12.00 i 17.00. Więcej informacji na stronie opery
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje widzom cztery spektakle:
- przedstawienie „Perfomans” w reż. Andrzeja Dziuka oparte na twórczości Dostojewskiego. To historia człowieka, który, choć żyje, myśli i zachowuje się, jakby był nienarodzony – martwy. Sam nie wierzy nie tylko w świat i „ocalenie” (zbawienie od grzechów), ale i nie wierzy własnym słowom. Czy rzeczywiście nic nas przed nami samymi ocalić nie zdoła? Może jednak – performance – sam akt tworzenia stać się może wybawieniem sui generis? Scenografię do spektaklu – oryginalne aranżacje malarskie stworzył profesor dr hab. krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Zbigniew Bajek.
Kiedy? Czwartek 3 października, godz. 20.30.
- „Człapówki - Zakopane" w reż. Andrzeja St. Dziuka, jest adaptacją prozy Andrzeja Struga. Całość przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Piątek 4 października, godz. 19.15.
- „Rzeźnia” powstała na motywach słuchowiska Sławomira Mrożka. Bohaterem spektaklu jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej Dziuk, a w obsadzie pojawiają się m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.
Kiedy? Sobota 5 października, godz. 19.15.
- „Kruk” to adaptacja dzieła hiszpańskiego dramaturga Alfonso Sastre. Autor wprowadza widzów w inny wymiar, trochę jak z filmu grozy, w świat, w którym zdaje się, że na wiele rzeczy ma się wpływ. Czy jednak na te, na których najbardziej człowiekowi zależy? W obsadzie spektaklu reżyserowanego przez Marka Wronę występują: Joanna Banasik, Krzysztof Wnuk, Piotr Łakomik, Emilia Nagórka i Dominik Piejko.
Kiedy? Muzeum Jana Kasprowicza Harenda - niedziela 6 października, godz. 20.15.
Więcej informacji na stronie teatru
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend przypomni widzom adaptację niezwykle popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor”. Jej ekranizacja stała się jedną z najważniejszych w historii polskiego kina. Twórcą nowej scenicznej wersji jest Jakub Roszkowski, a tytułową postać kreuje Maciej Jackowski. Ponadto w obsadzie m.in. Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Anna Tomaszewska i Lidia Bogaczówna.
- Kiedy? Scena MOS – sobota 5 października/niedziela 6 października, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje nową wystawę czasową w Galerii Władysława Hasiora. Ekspozycja „Chmur drapacze” prezentuje twórczość Anny Schumacher, artystki specjalizującej się w malarstwie i litografii. Jej prace to połączenie abstrakcji i inspiracji naturą, które przenoszą widza w niezwykły świat artystycznych interpretacji chmur.
- Kiedy? Wernisaż – sobota 5 października, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Nową wystawę czasową otwiera także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. „Pasteliści razem” to prezentacja twórczości Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, które istnieje od 29 lat, a skupia artystów profesjonalnych z całej Polski, którzy w większości są też zrzeszeni w różnych okręgach ZPAP i dla których technika pastelu jest ważną formą ekspresji często wiodącą. Czas powstania prac jak i tematyka pasteli jest różnorodna. Wystawa dowodzi, jakie niezwykłe możliwości kryje pastel, jak fantastyczne umiejętności warsztatowe pokazują artyści.
- Kiedy? Wernisaż – piątek 4 października, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Muzyczne bobasy
Filharmonia Krakowska zaprasza na warsztatowe spotkania dedykowane dzieciom i ich rodzicom w ramach cykli:
- „Kamishibai-ka”. Tytułowa kamishibai to tradycyjna japońska forma opowiadania historii za pomocą ilustrowanych kart umieszczonych w małej drewnianej skrzynce, przypominającej scenę. Opowiadacz, zmieniając karty, snuje opowieść, dodając głos i dźwięki, które ożywiają fabułę. Kamishibai pełni funkcję narzędzia edukacyjnego, pomagając dzieciom rozwijać wyobraźnię, umiejętność słuchania oraz miłość do literatury i sztuki. W roli opowiadacza wystąpi Anna Machacz.
Kiedy? Sobota 5 października, godz. 10.30 i 12.00.
- „Muzyczne bobasy”. Filharmonia zaprasza maluszki oraz ich rodziców na muzyczną podróż do magicznego świata lasu. Podczas tego niezwykłego koncertu odkryją leśne dźwięki i melodie, które ożywią tajemnicze zakątki zielonej przestrzeni. Muzycy stworzą tajemniczą atmosferę, gdzie każdy dźwięk – od szumu liści po delikatne świsty owadów – opowie swoją własną historię.
Kiedy? Niedziela 6 października, godz. 10.00 i 11.30.
Więcej informacji na stronie filharmonii
Muzeum Etnograficzne w Krakowie w ramach warsztatowe cyklu „Etno?Logicznie” zaprasza na pożegnanie z wystawą czasową „Wędrowanie”. Uczestnicy spotkania wezmą na warsztat temat wyjątkowych chwil spędzanych poza domem. Poznają zwyczaje związane z żydowskim Świętem Szałasów. Wprawią w ruch zabawki z odpustowych kramów. Przyjrzą się okolicznościowym proporczykom, a następnie wykonają własne, umożliwiające przechowywanie i eksponowanie drobiazgów przywołujących wspomnienia z wyjazdów, wypraw, spacerów.
Kiedy? Sobota 5 października, godz. 11.00 i 15.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Cricoteka w Krakowie zaprasza najmłodsze dzieci na wyjątkowe cykle warsztatów, w których wszystko będzie się kręcić wokół ruchu! Zainspirowani światem maszyn, mobili i ruchomych części, uczestnicy stworzą własne dzieła, wprawiając je w obrót i ruch. Poznają tajemnice kół, trybików i mechanizmów, a także zbudują własne mobilne konstrukcje, które ożywią naszą przestrzeń.
- Kiedy? Sobota 5 października - cykl Koło dla dzieci w wieku 2-3 lat, godz. 10.30, cykl Machina Sztuki dla dzieci w wieku 4-8 lat, godz. 12.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki