Wiesław Ochman
Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert będący prologiem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Na scenie zaśpiewa Wiesław Ochman - niezrównany tenor wszechczasów. W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze arie i uwertury z opery i operetek w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego oraz solistów Eweliny Szybilskiej (sopran), Moniki Korybalskiej (mezzosopran), Łukasza Gaja (tenor) i Adama Szerszenia (baryton). Koncert poprowadzi Dariusz Stańczuk. Podczas wieczoru zaprezentowany zostanie melomanom program tegorocznej, 58. edycji festiwalu.
- Kiedy? Poniedziałek 24 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie filharmonii
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia zaprasza na cztery inscenizacje, w tym jedną poza swoimi scenami:
- na Scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki adaptacja najnowszej powieści Doroty Masłowskiej „Magiczna rana” w reż. Pawła Świątka. Spektakl składa się z opowieści postaci, które zawiedzione prawdą na temat dotychczasowej egzystencji, próbują od niej uciec na wiele różnych sposobów. Historie gorzko-śmiesznych bohaterów składają się na wielowymiarowy oniryczny obraz społeczeństwa uwikłanego w próby wyrażenia wewnętrznej pustki. W obsadzie występują Karolina Kazoń, Marta Konarska, Wanda Skorny, Natalia Strzelecka, Katarzyna Zawiślak- Dolny, Marcin Sianko i Rafał Szumera.
Kiedy? Wtorek 25 marca, godz. 19.00.
- na dużej scenie adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach teatru 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W rolę Państwa Młodych wcielają się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie występują ponadto m.in.: Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.
Kiedy? Środa 26 marca, godz. 19.00.
- na Scenie – Dom Machin sztuka „Simona K. Wołająca na puszczy” w reżyserii Anny Gryszkówny, poświęcona postaci Simony Kossak, polskiej biolog i profesora nauk leśnych, która w zdecydowany sposób działała na rzecz przyrody. Pomysłodawczynią spektaklu i odtwórczynią jej roli jest Agnieszka Przepiórska.
Kiedy? Środa 26 marca godz. 19.00.
- na scenie Teatru Łaźnia Nowa spektakl będącego koprodukcją obu teatrów. „Czerwone i czarne” jest adaptacją głośnej powieści Stendhala. To opowieść o miłości, ambicji i odwadze, która prowadzi na szafot. W obsadzie wystąpią m.in. Tomasz Augustynowicz, Nina Batovska, Adam Borysowicz, Vitalij Havryla, Maciej Jackowski, Barbara Jonak, Grzegorz Łukawski, Wojciech Skibiński, Paweł Smagała, Jerzy Światłoń i Marta Zięba. Reżyseruje Bartosz Szydłowski.
Kiedy? Wtorek 25 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza widzów na dwa spektakle:
- „Stachura – się powie o tym wolniutko a Ty tylko słuchaj” przywołuje teksty słynnego poety pokolenia 56.
- To spektakl pełen muzyki, tworzonej tu i teraz, wśród widzów. Poszukiwanej od pierwszego dźwięku, rodzącego się z dotyku, oddechu, szarpnięcia struny - mówi reżyser Andrzej Bienias.
W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Łakomik.
Kiedy? Wtorek 25 maja, godz. 19.15.
- „O!peretka" to nowa odsłona słynnej adaptacji dramatu Witolda Gombrowicza w reż. Andrzeja Dziuka. Historia XX wieku jest przedstawiona w sztuce jako swoista rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzką wolność (podmiotowość) dyktatury ideologii. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik, Marek Wrona, Andrzej Bienias i Agnieszka Michalik.
Kiedy? Środa 26 marca, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie teatru
Centrum Sztuki Mościce (CSM) w Tarnowie zamyka tegoroczną edycję FunFest – Festiwalu Humoru występem Abelarda Gizy. To urodzony w 1980 roku w Pruszczu Gdańskim jeden z najpopularniejszych polskich stand-uperów. Znany głównie jako komik i były lider Kabaretu Limo jest także scenarzystą oraz reżyserem teatralnym i filmowym. Napisał również wiele tekstów satyrycznych dla magazynu „Chichot”.
Kiedy? Poniedziałek 24 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwiera nową wystawę pod hasłem Generał „Nil”, która jest organizowana z okazji 130. rocznicy urodzin generała Emila Fieldorfa „Nila” – patrona muzeum. W części poświęconej prywatnemu życiu będzie można zobaczyć historyczny plan Krakowa z początku XX w. z zaznaczonymi 13 punktami związanymi z bohaterem oraz osobiste przedmioty należące do generała. Druga część ekspozycji poświęcona została wojskowemu życiorysowi postaci, pokazując m.in. bitewny szlak generała z lat 1914-1921, jego drogę jako emisariusza rządu i naczelnego wodza z Londynu do kraju w lecie 1940 roku oraz losy generała w latach 1945-1953 (w tym jego aresztowanie przez UB, proces i wyrok śmierci). Motywem przewodnim wystawy są cytaty - historyków, członków rodziny, przełożonych oraz samego "Nila" - widoczne w różnych miejscach ekspozycji. Autorką aranżacji całości jest Sylwia Siudak-Bielecka.
- Kiedy? Od wtorku 25 marca. Więcej informacji na stronie muzeum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Krakowskie Szkoły Artystyczne zapraszają na Międzynarodową Wystawę Fotografii Mody „Focus on Fashion”. To jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Cracow Fashion Week. Wystawa prezentuje prace uznanych oraz debiutujących fotografów mody z całego świata, ukazujących różnorodne podejścia artystyczne i estetyczne do tematu mody. Wśród zaprezentowanych dzieł znajdą się również fotografie laureatek konkursu Polish Talent Support – Karoliny Krawczyk i Katarzyny Warchoł.
- Kiedy? Wernisaż – środa 26 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie biblioteki
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ (MCK SOKÓŁ) w Nowym Sączu inauguruje serię warsztatów dla dorosłych z zakresu:
- malarstwa z elementami wiedzy teoretycznej. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki różnych technik malarstwa artystycznego oraz rysunku.
- rękodzieła artystycznego, podczas których uczestnicy będą mogli w artystycznej atmosferze rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię.
Kiedy? Od 24 do 31 marca. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na Wtorkowe Spotkania z Zabytkiem (nie tylko dla seniorów). Starannie wybrany obiekt wydobyty z muzealnych magazynów lub gablot, stanie się okazją do omówienia różnych aspektów pradziejów. Tym razem o neolitycznych cieślach oraz ich drewnianych budowlach opowie uczestnikom spotkania Albert Zastawny.
- Kiedy? Wtorek 25 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum