Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Kadry – wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Kultura
03 listopada 2016
Obraz- postać na plaży. Żółty piasek, tło nieba w fioletowych odcieniach
fot. Katarzyna Godyń-Skoczylas. Słońce
20 listopada 2016
Kraków, Małopolski Ogród Sztuki
Do niedzieli 20 listopada w krakowskim Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS) możemy obejrzeć prace trzech artystek, działających pod nazwą Grupa20minut. Na wystawę Kadry składają się prace malarskie, rysunek, kolaż, fotografie i wideo.
MOS – Małopolski Ogród Sztuk, ul. Rajska 12, Kraków
Wystawa trwa do 20 listopad 2016
 
Grupę20minut tworzą 3 artystki o odmiennych osobowościach i doświadczeniach życiowych Katarzyna Godyń-Skoczylas, Małgorzata Kaczmarska, Elżbieta Sowa. Wspólna jest im plastyczna wrażliwość, głębokie przeżywanie sztuki i wytrwałe dążenie do możliwości twórczej wypowiedzi. U każdej z nich codzienne życie nierozerwalnie splata się z twórczością. Obowiązki codzienności nakładają się na stały proces intelektualny wokół pracy artystycznej. Ich projekty artystyczne inspirowane są rzeczywistością, a rzeczywistość odczuwana jest poprzez spojrzenie kreujące, zanurzone w rozważaniach o wyrazie plastycznym dzieła.

Mamy zatem na wystawie prace transformujące normalne otoczenie artystek – rodzina, pejzaż - w dzieło; ale mamy też prace, w których następuje nałożenie się świata artysty, nie tylko wewnętrznego, także warsztatu na standardową rzeczywistość i granice racjonalnego odbioru zostają zaburzone. Już nie wiadomo, czy gotujemy w garnku zupę dla rodziny czy jest to klej do gruntowania płótna, a może ekskluzywny kawior. Podobieństwo czynności z życia normalnego i warsztatu artysty są zdumiewające. Myśli, uwolnione, błądzą swobodnie wywołując zaskakujące skojarzenia i sprawiając, że zwyczajne życie zmienia się w proces twórczy, a impulsy artystyczne eksplodują z każdego fragmentu życia i jego przeciętności w końcu. Poszczególne prace układają się jak kolejne sceny z życia, z jego realizmem i zatarciem pamięci w czasie, w rodzaj kadrów – życie za pomocą prac artystycznych oglądamy jak film złożony z poszczególnych klatek – ulotnych momentów zatrzymanych i wspomnień. Raczej złudzeniem jest przypisywanie sobie pisania scenariusza tego filmu. Pomimo całkiem świadomego podejścia do życia i tworzenia, którym charakteryzuje się postawa wszystkich artystek, inspiracje i ich przenikanie się wywierają efekt na różne sposoby.

Artystki z Grupy20minut swoją twórczością wyróżniają momenty najzwyklejsze, proste, a nawet przyziemne: kąpiel dziecka w wanience, plażowanie, zamyślenie, oczekiwanie. Nie szukają dramatyzmu, skandalu, epatowania brutalną treścią. Skupione są na doświadczeniach i emocjach procesu twórczego oraz rozwoju własnego języka plastycznego. Ich sztuka, mimo że oparta na rzeczywistości i bardzo w nią uwikłana, traktowana jest przez nie jak sfera sacrum. Ta postawa uwidoczniła się już podczas powstania grupy (2010) w jej manifeście. Co więcej, twórczość jest dla nich przestrzenią osobistej wolności. Terenem, który eksplorują jednak z pokorą.
Wszystkie artystki posługują się obecnie już tradycyjnymi technikami - malarstwem, rysunkiem, kolażem, filmem czy fotografią. Pomimo podobnych źródeł twórczości i mechanizmów przenikania się życia i sztuki efekt plastyczny jest różnorodny – odmienna osobowość twórcza szczęśliwie się ujawnia i łatwo jest rozróżnić prace każdej z nich.

Galeria zdjęć

Autor: Redakcja