Opowieściom towarzyszą malownicze ujęcia krakowskiego Starego Miasta, robione z drona. Całość wzbogacona jest o fotografie wnętrz, zabytkowe detale, portrety oraz kopie dokumentów. Filmy uzupełnione są o napisy (z opcją automatycznego tłumaczenia na języki obce) oraz tłumaczeniami na Polski Język Migowy. Wszystkie filmy do obejrzenia dostępne są bezpłatnie na kanale społecznościowym YouTube instytutu.
Film pt. „Z dalekiej Italii”, prezentuje miejsca związane z obecnością Włochów w Krakowie na przestrzeni wieków. Przedstawia wpływy włoskiej kultury renesansowej na kulturę i architekturę Krakowa. Pokazuje także ciekawostki kulinarne oraz przybliża twórczość włoskich poetów i myślicieli.
Film „Czesi i Węgrzy” pokazuje rodowe powiązania z europejskimi dynastiami panującymi: Przemyślidami oraz Andegawenami. Opowieści o naszym mieście uzupełnione są informacjami o słynnych winiarzach, a także o niezapomnianej uczcie u Wierzynka.
Film „Krakowskie judaika” przybliża odbiorcom obraz dzielnicy Kazimierz, najsłynniejszego miejsca rozwoju żydowskiej kultury i nauki (bogactwo architektury i koloryt lokalny). Przypomina słynnych żydowskich myślicieli, a także przemysłowców, działaczy społecznych i bojowników o niepodległość swojej nowej ojczyzny, Polski.
Film pt. „Niemcy w Krakowie” przypomina wydarzenia z naszej przeszłości dotyczące lokacji miasta na prawie magdeburskim, a także obraz niemieckich osadników przyczyniających się do rozwoju handlu, rzemiosła, druku oraz sztuki wysokiej.
Produkcja filmów dofinansowana została z Programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa „Krakowski Archipelag Kultury – kurs na wielokulturowość” edycja II, realizowanego przez Centrum Kultury Podgórza w Krakowie.