Konkurs był organizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już po raz piąty. Wyłania on i nagradza najlepsze przedsięwzięcia dotyczące rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji współfinansowane z Funduszy Europejskich.
Główne nagrody przyznawane są w 7 kategoriach:
- Rewitalizacja
- Zabytek
- Produkt promocyjny
- Obiekt turystyczny
- Turystyka aktywna
- Turystyka transgraniczna i międzynarodowa
- Miejsce przyjazne dzieciom
W tym roku o nagrodę w tych kategoriach rywalizowało 19 projektów.
Gmach Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego to inwestycja Województwa Małopolskiego. Dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego do projektu budowy muzeum wyniosło ponad 35 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to prawie 56 mln zł. W budynku, na łącznej powierzchni blisko 3,5 tysiąca metrów kwadratowych zobaczyć można najcenniejsze w zbiorach muzeum samoloty, zajrzeć do „podniebnego” kina, czy skorzystać z biblioteki ze zbiorami o tematyce lotniczej.
Jak możemy przeczytać na stronie konkursowej, budynek jest jednym z najnowocześniejszych, najbardziej ekspresyjnych w swej bryle i stworzonym od podstaw, obiektem muzealnym w Polsce. Gmach, z lotu ptaka, przypomina formą wirujące śmigło. Dzięki wyjątkowej bryle stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w regionie i w całej Polsce.
To nie pierwsza nagroda dla budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zdobył on do tej pory m.in. nagrodami Cemex Buildnig Award (dla najlepszego, betonowego, budynku na świecie) oraz PLGBC Greek Building.
Autorami budynku jest berlińskie biuro Pysall Ruge Architekten oraz krakowski architekt Bartłomiej Kisielewski.