Konferencja została zorganizowana przez Fundację Rozwoju Ziem Górskich ze Starego Sącza we współpracy z WSB-NLU w ramach projektu „Karpaty 2025 – pozarządowa wizja zrównoważonego rozwoju”, a odbywała się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego.
- Karpaty są jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakim stoimy – podkreślał wicemarszałek Leszek Zegzda, podczas wprowadzania zebranych w tematykę konferencji. - Karpaty są niezwykłe przyrodniczo, widokowo, estetycznie i tak się nam najczęściej kojarzą. Jeśli popatrzymy na Karpaty w perspektywie społecznej, kulturowej, politycznej to zobaczymy, że mają kapitalne znaczenie. Są rzeczywiście w środku Europy. Tu się kotłowało przez wieki. Tu przetaczały się wojny, fronty, tu się ludzie mieszali, tu się ludzie ze sobą spotykali, tu ludzie tworzyli swoją kulturą – kulturę europejską, jedną z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszą. Z punktu widzenia politycznego Karpaty są clue przyszłości Europy.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych, liderzy i samorządowcy z terenu polskich Karpat. Prelegentami byli naukowcy zawodowo zajmujący się problematyką oraz eksperci w tematyce rozwoju obszarów górskich.
Referat „Polska. Małopolska. Sądecczyzna” wygłosił dr Krzysztof Pawłowski, prezydent WSB NLU; ekonomiczne i społeczne problemy rozwoju obszarów wiejskich Karpat Polskich scharakteryzował prof. Wiesław Musiał z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie; zagadnienia związane z turystyką i rolnictwem oraz ich wzajemnymi relacjami i znaczeniem dla rozwoju regionu górskiego omówił prof. Adama Czudec z Uniwersytetu Rzeszowskiego; rolę samorządów we wspieraniu zrównoważonego rozwoju obszarów górskich przybliżył zgromadzonym Witold Śmiałek, zaś postulaty środowiska NGO w obszarze zrównoważonego rozwoju Karpat zaprezentował przedstawiciel Fundacji Rozwoju Ziem Górskich, Wojciech Knapik.
fot. Józef Augustyn
Uczestnicy Forum Karpackiego podpisali deklarację „Memoriał Ludzi Gór” – zbiór postulatów opracowanych - w imieniu zgromadzonych - przez organizatorów przedsięwzięcia. Sygnatariusze dokumentu proponują m.in. przyjęcie przez Rzeczpospolitą Polską długofalowej i kompleksowej strategii względem obszarów górskich, zmianę stereotypowego postrzegania przez decydentów gór, jako „oazy sielskiego życia” bez wsłuchiwania się w słuszne postulaty i aspiracje mieszkańców oraz potrzebę zdecydowanej ochrony górskiego krajobrazu kulturowego, podkreślając, że obowiązująca obecnie ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w niewystarczający sposób zapobiega degradacji górskiego krajobrazu kulturowego, a praktyka jej stosowania czy obchodzenia, nie ograniczyła chaosu planistycznego, co istotnie obniża konkurencyjność polskich obszarów górskich.
fot. Józef Augustyn
Projekt „Karpaty 2025” współfinansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2009, zaś jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Ziem Górskich. Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych mających siedzibę i działających w Karpatach Polskich na rzecz zrównoważonego rozwoju swojego środowiska. Wsparcie dla organizacji opiera się na szkoleniach, doradztwie, animacji partnerstw lokalnych oraz transferze wyników badań naukowych nad zagadnieniami zrównoważonego rozwoju obszarów górskich oraz wymiana doświadczeń w sferze rozwoju regionalnego terenów górskich. Realizacja projektu ma stać się zaczynem budowy partnerstwa karpackich organizacji pozarządowych dla zrównoważonego rozwoju gór.
„Forum Karpackie - Karpaty 2025” to najważniejsze forum dyskusji o rozwoju obszarów górskich w Polsce i głos ludzi gór na temat żywotnych spraw ich dotyczących.
(jaug)