DLA DOROSŁYCH
WYKŁAD
29 listopada 2014 r. (sobota), godz. 11:00–12:00
Spotkanie z dr. hab. Aleksandrem Woźniakiem, artystą grafikiem, drzeworytnikiem, wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który opowie o drzeworycie ludowym w kontekście własnych poszukiwań artystycznych. Spotkanie będzie połączony z prezentacją wodnych odbitek drzeworytniczych zrealizowanych przez autora.
SPOTKANIE INUGURUJĄCE NOWĄ WYSTAWĘ WIRTUALNĄ
29 listopada 2014 r. (sobota), godz. 12:15–13:30
Spotkanie inaugurujące nową e-wystawę Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych (www.drzeworyty.eu) pt. „Czarno na białym”. Wystawa prezentuje prace współczesnych twórców, sięgających do techniki drzeworytniczej. Różne drogi, motywacje, efekty pracy trzech artystów: Włodzimierza Ostoi-Lniskiego, Wojciecha Marchlewskiego, Antoniego Toborowicza.
OPROWADZANIE KURATORSKIE
29 listopada (sobota), godz. 14:00–15:00
30 listopada (niedziela), godz. 13:00–14:00
Po wystawie „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie” oprowadzą jej kuratorzy. Ostatnie dwa dni wystawy to okazja do spotkania z kustoszami MEK, którzy opowiedzą o pracach badawczych, dzięki którym dotarli do niezwykłego zbioru ludowych grafik z kolekcji J.G. Pawlikowskiego.
Kolekcja Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793–1852) powstała w pierwszych dekadach XIX wieku, w okresie, kiedy działali jeszcze ostatni drzeworytnicy wykonujący swe usługi dla ludności wiejskiej. W tym czasie ich wyroby zaczęły być stopniowo wypierane przez cieszące się coraz większą popularnością malarstwo na szkle, a wkrótce przez obrazy masowo wykonywane w nowych technikach graficznych (litografie, chromolitografie). Kolekcja Pawlikowskiego została zebrana w ostatnim okresie funkcjonowania zjawiska.
DLA DZIECI
WARSZTAT „K jak kolekcja. Zajęcia dla dzieci w wieku 5 – 9 lat”
30 listopada (niedziela), godz. 13:00 – 14:30
Czy Muzeum może kolekcjonować Angry Birdsy? Jakie kolekcje mieszczą się w dziecięcych pokojach? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie warsztatów towarzyszących wystawie „Spotkanie” prezentującej kolekcję drzeworytów ludowych Józefa Gwalberta Pawlikowskiego. W trakcie zajęć dzieci poznają od kulis pracę osób zajmujących się muzealną kolekcją. Stworzą też prywatne, mobilne muzeum.
Wszystkich uczestników i uczestniczki prosimy o przyniesienie na warsztaty jednego, niewielkiego przedmiotu mieszczącego się w kieszeni.
Prowadzenie: Agnieszka Lisowska
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.
Obowiązuje rezerwacja:
e-mail: lub tel.: (12) 430 18 27, od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 16:00.
W trakcie trwania warsztatów Organizatorzy zapraszają na bezpłatne oprowadzenie kuratorskie po wystawie kolekcji drzeworytów ludowych pt. „Spotkanie”.
Fotografie do pobrania:
Kontakt dla dziennikarzy:
Ewelina Lasota / / +48 (12) 430 63 42 (w. 34)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.