Obraz w reżyserii Krzysztofa Brożka to pierwszy dokument całościowo prezentujący historię oddziałów partyzanckich działających w Małopolsce podczas wojny i po niej. Autor zamierzył sobie, by narracja objęła okres od Organizacji Orła Białego z 1939 roku i Konfederacji Tatrzańskiej, aż do 1955 roku, czyli końca drugiej konspiracji.
Na potrzeby filmu reżyser nagrał kilkadziesiąt rozmów z partyzantami i członkami ich rodzin (w tym z najbliższymi – żonami i dziećmi). Znaleźli się wśród nich żołnierze najbardziej znanych małopolskich oddziałów partyzanckich, m.in. Zgrupowania „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”, „Żandarmerii” kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” czy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK.
Twórca odnalazł i udokumentował kilkanaście miejsc obozowisk oddziałów partyzanckich m.in. w Beskidzie Sądeckim i Makowskim. Zarejestrował słowa i melodie pieśni partyzanckich – cenne i wyjątkowe muzyczne świadectwo ducha tamtych czasów. We współczesnych aranżacjach znalazły się one na ścieżce dźwiękowej filmu.
Specjalnie dla „Dziedzictwa” zaśpiewali m.in.: Marek Piekarczyk, który wykonał „Modlitwę obozową”, Norbert „Smoła” Smoliński, który nagrał „Wicher od Turbacza”, raper Tadek Polkowski stworzył własny utwór poświęcony słynnemu partyzantowi Janowi Sałapatkowi ps. „Orzeł”, a kapela rodziny Kowalcze (Piotr oraz córki Emilia i Wiktoria) z Chabówki nagrała pieśń „Matka Boska Partyzancka”.
Zapraszamy na spotkanie z udziałem reżysera, bohaterów filmu i muzyków.
Kiedy? Piątek, 28 lutego 2025 roku, o godz. 17.00.
Gdzie? Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila" przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.
Za ile? Wstęp – 2 złote.