Licząc muzealne oddziały odwiedzić będzie można blisko 40 miejsc. Wśród licznych instytucji w tegorocznej edycji biorą również udział Muzea będące instytucjami kultury Województwa Małopolskiego w tym m. in. : Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Armii Krajowej czy Cricoteka.
Motywem przewodnim Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich są jubileusze i rocznice. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe, poznać muzealne pracownie oraz projekty realizowane przez te placówki
- W tym roku obchodzimy 100-lecie wybuchu I wojny światowej, 100-lecie powstania Legionów Polskich i 25-lecie odzyskania wolności. Każda z placówek przygotowała propozycje dla zwiedzających nawiązujące do tych, ale także i innych rocznic - mówił przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego – instytucji kultury Województwa Małopolskiego - Krzysztof Radwan.
Program Dni Otwartych Drzwi Muzeów:
Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.
Niedziela 23 listopada między 10:00 a 16:00 czeka w Muzeum AK wiele atrakcji:
DZIEDZINIEC
godz. 10:00 -16:00
"Wyklęty też człowiek" maluje na żywo Dariusz Paczkowski,
godz. 11:00, 14:00, 16:00
Zwiedzanie wystaw Muzeum z przewodnikiem,
godz. 15:00
Gra muzealna "Podążaj za mapą"
Dzieci i dorośli wcielą się w rolę akowców, których Komenda Główna wysłała w teren w celu skompletowania żołnierskiego ekwipunku. Rozszyfrowywanie kolejnych elementów mapy umożliwi wykonanie zadania i zdobycie nagród.
AULA MUZEUM AK
godz. 12:00
- Spotkanie z Wacławem Szaconiem pseudonim "Czarny" - wspomnienia żołnierza wyklętego - wykład opatrzony prezentacją multimedialną,
- "Bracia Herzogowie - żołnierze niepodległości" promocja książki dr. Przemysława Wywiała,
Projekcje filmowe
godz.10:00
"Posłańcy śmierci" - film opowiada o zorganizowanych przez UB grupach likwidacyjnych skierowanych przeciw partyzantom
"Zaporczycy" - historia zgrupowania partyzanckiego mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory", które działało na Lubelszczyźnie do 1947 r. i było jednym z największych oddziałów partyzanckich w Polsce.
godz.15:00
"Pani Weronika i jej chłopcy" film dokumentalny reż. A. Pilarczyk, zdj. M. Konopka.
Kpt. Weronika Sebastianowicz urodziła się w 1931 roku. Mimo młodego wieku w 1944 roku została zaprzysiężona jako żołnierz Armii Krajowej. W 1951 roku została aresztowana wraz z matką i ojcem - również żołnierzami konspiracji AK Obwodu Wołkowysk. W łagrach Workuty spędziła 5 lat.
Od lat 90. minionego wieku działa aktywnie w Związku Polaków na Białorusi.
Producentem dokumentu jest Horyzont Studio Słubice i Stowarzyszenie ODRA - NIEMEN
godz.16:00
"Żołnierze wyklęci" - film o losach żołnierzy podziemia zbrojnego, walczących w lasach najpierw z Niemcami, a później z sowietami. Reż. Wincenty Ronisz, czas trwania 57 minut. Produkcja FFAK.
SALA MAŁEGO KONSPIRATORA
Warsztaty:
godz. 10:00
"Czworonożni żołnierze", od 5 lat
Podczas warsztatów dzieci poznają zwierzęta, które zasiliły szeregi różnych armii świata. Dzięki uczestnictwu w zajęciach będą miały okazję:
- Dowiedzieć się jakie gatunki zwierząt służyły w armiach świata
- Poznać historię najbardziej znanego polskiego czworonożnego żołnierza- Wojtka
- Obejrzeć fragment filmu i zobaczyć fotografie prezentujące zwierzaki podczas wykonywania swoich obowiązków.
godz. 13:00
"Poznajemy współczesnych rycerzy", od 8 lat
To warsztaty na temat losów wybranych postaci historycznych służących w Wojsku Polskim połączone ze
- zwiedzaniem fragmentów ekspozycji
- wizytą na multimedialnej strzelnicy, gdzie uczestnicy przy wykorzystaniu replik broni przeciwpancernej wz. 35 "Ur" mają możliwość zmierzenia się w walce z czołgami.
- składaniem przysięgi,
- poznaniem umundurowania i ekwipunek żołnierskiego,
- wykonaniem zadań, wypełnianych niegdyś przez polskich konspiratorów.
godz. 15:00
"Dzielne kobiety i dzielni mężczyźni", od 13 lat
Podczas warsztatów uczestnicy poznają historie kilku bohaterek i bohaterów, którzy reprezentowali różne formy walki z okupantem podczas II wojny światowej. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób można było walczyć z Niemcami, uzyskując wiedzę o ryzykownych i spektakularnych akcjach Polaków oraz ich konsekwencjach. Poznają też motywację tych ludzi, rozumiejąc, co skłoniło ich do takiego postępowania.
Przez cały dzień będą zbierane pamiątki związane z organizacją "Wolność i Niezawisłość" oraz z Żołnierzami Wyklętymi.
Muzeum Lotnictwa Polskiego:
- 10.00 – „Jesień 1914 r w Małopolsce” – wykład dr Krzysztofa Mroczkowskiego
- 12.00 – Spotkanie przy samolocie – „1914-1915 – samolot narzędziem walki” – Jan Hoffmann
- 14.00 – prezentacja filmu „Hels Angels” z 1930 r. (wielka produkcja filmowa w reżyserii Howarda Hughesa) – czas trwania 2 godz 7 min.
Przez cały dzień będzie dostępna wystawa pt.: „Skrzydła Wielkiej Wojny Małopolska 1914-2014” oraz ekspozytory dotyczące „Szlaku I Wojny Światowej” a także prezentacja wystawy planszowej unikatowych zdjęć pt.: „Skrzydła nad Brzeskiem 1914”.
Muzeum Etnograficzne im S. Udzieli:
W Ratuszu (plac Wolnica) zapraszamy na atrakcje związane z wystawą „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie”.
Przez cały dzień będzie można zwiedzać wystawę i poznać niezwykły zbiór drzeworytów, odnaleziony przez kustoszy MEK we lwowskiej Bibliotece im. W. Stefanyka.
- O godz.12.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
- W godz. 11.00-15.00 będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia drzeworytów. Zajęcia poprowadzi Wojciech Marchlewski, etnograf i artysta, który od trzydziestu pięciu lat zajmuje się m.in. grafiką. Uczestnicy warsztatów będą mogli sięgnąć po materiał i narzędzia towarzyszące pracy drzeworytnika, a zwiedzający zapoznają się z kolejnymi etapami powstawania drzeworytu – od rzeźbienia wzoru w drewnianych matrycach-klockach po odbijanie rysunku na papierze.
W Domu Esterki (ul. Krakowska 46) zostanie zaprezentowana wystawa „Na początku była szopka”, poświęconą najstarszym szopkom krakowskim z kolekcji MEK.
- O godz. 11.00 oraz 13.00 – „Szopka czyli teatr”, prezentacja kukiełek szopkowych z przełomu XIX i XX wieku.
- O godz. 14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie.