– Bardzo dobrze pamiętam 1 maja 2004 roku. Wieczorem, na rynku w Krakowie, odbywały się koncerty. A ja, tak jak pewnie większość z nas, byłem pewien, że uczestniczę w historycznym wydarzeniu – mówił w czasie premiery marszałek Marek Sowa.
Marszałek podkreślił również, że tytuł filmu nawiązuje do słów Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
– Dzisiaj można zadać sobie pytanie czy Polskie wejście do Unii Europejskiej było cudem czy jednak owocem ogromnej pracy i determinacji wielu osób – zakończył Sowa.
Film dokumentalny „Cud historii” w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej przypomina okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Pokazuje tło społeczne i historyczne tego wydarzenia, oraz zmiany jakie nastąpiły w naszym kraju przez ostatnie 10 lat. Premiera filmu odbyła się równocześnie w kilku miastach. Uroczystości w Warszawie – gdzie na widowni kina Kultura zasiedli ministrowie, posłowie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na czele – były transmitowane w pozostałych kinach, w tym także w krakowskim Kinie Kijów.
Projekcja filmu „Cud historii” odbyła się również w Tarnowie, w Centrum Sztuki Mościce. Wicemarszałek Roman Ciepiela podkreślał tam zarówno wagę obecności naszego kraju w strukturach Wspólnoty, jak i ogrom inwestycji, które udało się przeprowadzić dzięki unijnym funduszom.
– Dla młodych ludzi to jedyna rzeczywistość, jaką znają, ale dla starszego pokolenia, to jest jak sen. Także ten nowoczesny obiekt, w którym się znajdujemy, został zmodernizowany dzięki pieniądzom unijnym – powiedział wicemarszałek Ciepiela.
„Cud historii” powstał z okazji 10-lecia istnienia Polski w Unii Europejskiej. Dokument zawiera rys historyczny, archiwalia jak i wypowiedzi kluczowych europejskich i polskich polityków, w tym – przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, byłego szefa Komisji Europejskiej Romano Prodi, byłego komisarza do spraw rozszerzenia Guntera Verheugena, byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blair'a, Kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wśród polityków polskich rozmówcami były również kluczowe w tamtych okresie postacie – prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller, premier Jerzy Buzek, negocjator Jacek Saryusz-Wolski, były minister rolnictwa Jarosław Kalinowski, obecny komisarz europejski Janusz Lewandowski oraz premier Donald Tusk, prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska a także prezydent Lech Wałęsa. Swoimi przemyśleniami o Unii podzielili się w filmie także Andrzej Wajda czy Krzysztof Penderecki.
Zdjęcia realizowano w Polsce oraz w miejscach ważnych zarówno dla samej Unii Europejskiej, jak i akcesu, który miał miejsce w 2004r, np. w Brukseli, Kopenhadze, Londynie, Berlinie, Madrycie, Bolonii, Padwie.
Film zmusza widzów do refleksji nad dziesięcioletnią obecnością naszego kraju w Unii Europejskiej. Twórcy liczą na wywołanie społecznej dyskusji skłaniającej do zastanowienia się nad sytuacją Polski na arenie międzynarodowej, nad zmianami jakie wejście Polski w szeregi krajów członkowskich spowodowało w różnych sferach życia Polaków, politycznej, gospodarczej, kulturowej. Film będzie stanowił swoisty bilans zysków i strat jakie przyniosło Polsce ostatnie 10 lat. Twórcy nie ograniczają się wyłącznie do przeszłości i teraźniejszości. W finale filmu stawiają pytania o przyszłość Unii Europejskiej – o czym dyskutują teraz obywatele od Lizbony po Warszawę – oraz o przyszłość, rolę Polski i polskich obywateli w kształtowaniu tej przyszłości.
Reżyserem filmu jest wieloletnia dziennikarka polityczna Katarzyna Kolenda-Zaleska, której dotychczasowy dorobek filmowy to dwa filmy dokumentalne o tematyce kulturowej („Chwilami życie bywa znośne”, którego bohaterką jest noblistka Wisława Szymborska) oraz film stanowiący o polityce międzynarodowej („Strateg” o Zbigniewie Brzezińskim). Prowadziła relacje z najważniejszych wydarzeń ostatniej dekady m.in. z wejścia Polski do Unii Europejskiej (2004), pielgrzymki Jana Pawła II do Lourdes (2004), śmierci papieża Jana Pawła II (2005), konklawe i wyboru papieża Benedykta XVI (2005), wyborów prezydenckich w Polsce (2005 i 2010), wyborów parlamentarnych w Polsce (2005, 2007, 2011).
(kor)