- Trzeba przyznać, że ma Kraków w ostatnich latach szczęście do dobrej architektury obiektów kultury. Przypomnę zjawiskowy Małopolski Ogród Sztuki, elegancki MOCAK, oryginalne Muzeum Lotnictwa, ciekawy Pawilon Wyspiańskiego, świetną rewitalizację na potrzeby Muzeum AK, wzorcową nadbudowę zabytkowej kamienicy w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury. Do tej listy dziś dopisać należy Cricotekę. Wybór lokalizacji okazał się strzałem w dziesiątkę. Miejsce, które jeszcze dekadę temu wydawało się zapomniane, przeżywa drugą młodość, wokół powstaje coraz więcej eleganckich biur, apartamentowców, instytucji kultury. I nowy obiekt ów trend z pewnością wzmacnia - przyznaje członek jury oraz dziennikarz „Polityki” Piotr Szarzyński.
Jak podkreśliło jury nagrody odwołująca się do sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka jest wyrazista i dominuje nad okolicą, jednocześnie nie przytłaczając otoczenia i nawiązując do przemysłowego charakteru dzielnicy.
Przypomnijmy, że oficjalnie otwarta we wrześniu 2014 r. Cricoteka zdobyła już m.in. nagrodę w VIII edycji konkursu "Życie w architekturze" czy w konkursie „Kraków bez barier”.
(Biuro prasowe)