Przygotowania do pokazów jakie odbędą się podczas wydarzenia trwają od grudnia ubiegłego roku po to, aby zapewnić widzom absolutnie niepowtarzalne show.
Do atrakcji, jakie pojawią się podczas wydarzenia można zaliczyć:
- 2 profesjonalne rekonstrukcje bitew po około 40 min każda z udziałem 50 rekonstruktorów dla każdej z nich. Sobotnia rekonstrukcja dotyczyć będzie epizodu walki Armii Czerwonej i Armii Wojska Polskiego z Wermachtem w czasie operacji Praskiej z 1945 roku. Niedzielna rekonstrukcja (28/07/2019) dotyczyć będzie epizodu walki partyzanckich oddziałów Armii Krajowej z okupantem niemieckim w ramach Akcji „Burza” z 1944 roku na Lubelszczyźnie.
- Pokazy dynamiczne, w których brać udział będą:
- czołgi,
- haubice samobieżne,
- transportery opancerzone,
- wojskowe ciężarówki,
- jeepy,
- motocykle i wiele innego, ciekawego sprzętu. - Tory przeszkód dla dzieci i dorosłych - będzie czołganie, wspinanie, walka o utrzymanie równowagi, bieg na czas z obciążeniem i bez.
- Konkurencje wojskowe:
- rzut granatem,
- strzelanie,
- transport "rannego". - Dioramy (w głównej mierze z czasów II WŚ); Będą partyzanci z formacji Armii Krajowej ale również Żołnierze Armii Czerwonej i Wermachtu. Rozbiją oni obozy, w których pokazywać będą jak wyglądało życie żołnierza na froncie w czasie, kiedy nie były toczone walki. Kiedy jednak nadejdzie czas rekonstrukcji - złapią za broń, wyjdą ze swoich obozowisk i z zimna krwią zabijać będą swoich wrogów.
- Wystawy broni (bardzo bogaty wachlarz począwszy od czasów II WŚ aż do dziś).
- 2 strzelnice (paintball i ASG). Ze strzelnic korzystać będą mogły zarówno dzieci jak i dorośli.
- Przejażdżki sprzętem wojskowym. W tym roku wozić będą nie tylko ciężarówki, ale również pojazdy gąsienicowe. Będzie można przejechać się takimi pojazdami jak: Czołg T-55, Bojowy Wóz Piechoty (BWP) czy Amfibiami typu ATS lub PTS-M.
- Wykłady historyczne (dotyczące ważnych zdarzeń z czasów II WŚ). Zdecydowana większość wykładów dotyczyć będzie działań prowadzonych przez żołnierzy Armii Krajowej w ramach rozległej i bardzo szeroko zakrojonej Akcji "Burza".
- Możliwość spotkania potomków Żołnierzy Armii Krajowej. Pierwszym z nich jest człowiek, który prowadził będzie nasze wydarzenie. Dominik Kamiński - bo o nim mowa, jest synem Tadeusza Kamińskiego walczącego w szeregach AK pod pseudonimem "Ziutek" w oddziale Stalowi Polacy.
- Parada sprzętu wojskowego. Pojazdy nie będą wyjeżdżały poza teren wydarzenia. Okrążą 19 hektarów terenu w taki sposób aby widzowie mogli podziwiać je w pełnej krasie i z każdej strony.
- Pokazy taktyki walki współczesnych jednostek specjalnych. Zostało przygotowanych kilka scenariuszy walk:
- napad na konwój,
- odbicie vipa,
- ochrona ludności cywilnej,
- obława,
- ucieczka przed zdecydowanie przeważającymi siłami wroga.
Który z powyższych scenariuszy zostanie zrealizowany? - Tego dowiecie się dopiero podczas wydarzenia! - Wojskowa Strefa Handlowa - podczas naszego wydarzenia będzie można zakupić mundury, kapelusze, buty i wszystko co związane z wojskiem.
- Kuchnia Wojskowa - Czymże byłby nasz zlot gdyby nie było na nim grochówki?
- Wystawa zabytkowych agregatów prądotwórczych (wojskowych oczywiście). O wyjątkowości wydarzenia stanowią chcący wziąć w nim udział wyjątkowi ludzie, którzy posiadają wyjątkowe pasje. U nas pojawi się człowiek, który kolekcjonuje wojskowe, zabytkowe agregaty prądotwórcze.
- Wystawa Amunicji - dostępna będzie amunicja od najmniejszych kalibrów przeznaczonych do broni krótkiej aż po ogromne pociski artyleryjskie.
Główne cele imprezy to:
- zapewnienie uczestnikom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń,
- przekazanie uczestnikom wydarzenia dużej porcji informacji historycznych w sposób przejrzysty, zrozumiały i interesujący,
- umacnianie poczucia patriotyzmu,
- podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych,
- pielęgnowanie polskości, rozwijanie świadomości kulturowej, obywatelskiej i narodowej,
- wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej,
- promowanie jednostek proobronnych.
- promowanie jednostek wojskowych.
Serdecznie zapraszamy wszystkich w ostatni weekend Lipca do Trzebini. Czekać tam będą na Was rzeczy, których nie spodziewacie się nawet po przeczytaniu powyższego opisu.
Zapraszamy!