Stolica Tatr od ponad czterdziestu lat gości uczestników Festiwalu w niezmienionej formule. W tym roku Zakopane odwiedziły zespoły z różnych zakątków świata. Swój folklor, bogate tradycje, muzykę, śpiew miały okazję zaprezentować folklorystyczne zespoły z Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Francji, Hiszpanii, Peru, Rumunii, Słowacji, Turcji, Włoch, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Funkcję gospodarza pełnił zespół „Watra” z Czarnego Dunajca. Goście oraz turyści mieli okazję przebyć bezcenną podróż po różnym kulturach zaledwie w kilka dni. Przy tym wszystkim nie zabrakło dobrej zabawy, smacznej kuchni i spotkań z fascynującymi ludźmi.
Program został wypełniony po same brzegi wszelkimi atrakcjami. Nie zabrakło koncertów, posiadów, warsztatów, kiermaszów oraz innych atrakcji. Odbyły się również Mistrzostwa Podhala w powożeniu, warsztaty folklorystyczne, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Konkurs Kapel oraz warsztaty sztuki ludowej dla dzieci.
Jako marszałek województwa jestem dumny, że impreza kulturalna z takimi wspaniałymi tradycjami i renomie stała się wizytówką Małopolski. Festiwal jest znakomitą promocją nie tylko Zakopanego i Podhala ale też całego regionu, pełnego różnorodnej kultury, gdzie kocha się folklor i tradycję. Dlatego też cieszę się, że województwo małopolskie może – w ramach projektu „Małopolska. I wszystko gra” wspierać finansowano organizację Festiwalu – powiedział Marszałek Marek Sowa.
Zakopiański konkurs jest prestiżową imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez ostatnie 45 lat uczestniczyło w nim prawie 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów, oraz około 200 grup polskich.
(kada,psmo)