Umowę na dofinansowanie organizacji 11. Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem podpisali w poniedziałek 12 maja: Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego, Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Jarosław Szlachetka – Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.
W wydarzeniu udział wzięli również Robert Bylica – Zastępca Burmistrza, Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, Barbara Uracz – przedstawicielka Polskiej Sekcji CIOFFu (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej), Marta Mordarska – Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka.
Zarząd Województwa Małopolskiego wspiera inicjatywy i wydarzenia o charakterze międzynarodowym, które umożliwiają współpracę oraz wymianę doświadczeń między przedstawicielami różnorodnych tradycji, kultur, wyznań. To także okazja do zaprezentowania dorobku małopolskiego dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim w kontekście kontynuujących jego spuściznę młodych pokoleń
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
W Myślenicach możemy być świadkami niezwykłych występów, które pozwalają nam poznać z bliska tradycje i obyczaje wielu zakątków świata. Wspaniałe, iż to właśnie Małopolska staje się dla nich tymczasową przystanią, gdzie młodzi ludzie znajdują wzajemny szacunek i płaszczyznę do artystycznej współpracy. Bardzo się cieszę, że swój udział potwierdziło około 300 artystów z różnych zakątków świata
- dodała Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.
Tydzień pełen folkloru
Oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbędzie się 14 lipca. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Oficjalnie przywitani zostaną też goście z całego świata.
Poza polskimi zespołami swój udział potwierdziło około 300 artystów z Włoch, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Senegalu, Turcji, Wenezueli, Węgier, Kolumbii, Grecji, Indii i Serbii. Gospodarzem wydarzenia jest Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka.
Od 15 do 17 lipca pod nazwą Festiwal Folk&Roll odbywać będą się otwarte potańcówki dla mieszkańców i plenerowe warsztaty dla dzieci, czyli FolkKinds oraz FolkKoncerty i FolkKino.
Zaproszeni artyści wystąpią w amfiteatrze przy Centrum Kultury w Krynicy-Zdrój (16 lipca) i na scenie plenerowej przed Galerią Krakowską w Krakowie (17 lipca).
Nie tylko przez taniec i muzykę, ale też kuchnię będzie można poznać kraje zaproszonych artystów. 19 lipca w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach odbędzie się wydarzenie pod nazwą Kuchnia Świata. Artyści przygotują degustacje posiłków ze swoich krajów.
Na scenie głównej na myślenickim rynku zaplanowano weekendowe koncerty z udziałem zespołów ludowych z całego świata, w każdy dzień pod innym hasłem: „Na skrzydłach tradycji” (piątek 18 lipca), „Muzyka – taniec – śpiew” (sobota 19 lipca) i finałowy, „Myślenice – Małopolska – Świat” (niedziela 20 lipca).
W piątek (18 lipca) i sobotę (19 lipca) na scenie wystąpią zespół Lemon i Viki Gabor. Natomiast w niedziele (20 lipca) odbędzie się parada ulicami miasta.
Organizatorem Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem jest Miasto i Gmina Myślenice, Województwo Małopolskie, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz CIOFF, czyli polska sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Poszukiwani są wolontariusze do pomocy przy obsłudze wydarzenia. Warunkiem jest ukończone 16 lat i dyspozycyjność w dniach 10-22 lipca 2025 roku (formularz zgłoszeniowy).
Wzmocnienie więzi społecznych
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to jedno z największych wydarzeń w Małopolsce, organizowane od 2014 roku. Każda edycja przyciąga zespoły artystyczne z całego świata.
Celem wydarzenia jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi, funkcjonującymi w różnych zakątkach świata, ale też wzmacnianie więzi społecznych i integracja publiczności wokół ludowego dziedzictwa niematerialnego. Festiwal pozwala poznać niezwykle bogatą i różnorodną spuściznę kulturową. Zarząd Województwa Małopolskiego docenia wielką rangę festiwalu i wspiera go od wielu lat
– powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Cykliczne wydarzenie powstało dzięki zaangażowaniu i wsparciu Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Myślenice oraz Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.
Wsparcie promocji kultury ludowej
Województwo Małopolskie wspiera międzynarodowe festiwale poświęcone kulturze ludowej. W latach 2014-2024 roku suma dofinansowania wydarzenia na Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem wyniosła ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych. W roku 2025 – 450 tysięcy złotych.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem z roku na rok zwiększają swój zasięg i zdobywają nową publiczność, otwierając dla odbiorców niezwykłe obszary kultury ludowej. To cenna spuścizna, o której nie możemy zapomnieć. Co roku właśnie w Myślenicach możemy ją pielęgnować w niezwykle bogaty sposób
– powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.