Głównym tematem spotkania były możliwości wsparcia dla małopolskich firm w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Podczas posiedzenia zaprezentowane i skonsultowane zostały szczegółowe informacje dotyczące wsparcia w ramach tzn. Bonu Rekompensacyjnego oraz wsparcia obrotowego.
Przed nami wiele wyzwań. Pierwszym z nich jest uruchomienie wsparcia dla małopolskich mikro i małych firm w postaci tzw. Bonu Rekompensacyjnego. Stan prac jest zaawansowany i w zakresie przygotowania narzędzi pomocowych dla tej grupy przedsiębiorstw jesteśmy liderem wśród województw. Współpracujemy również z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz innymi regionami w zakresie mechanizmu wsparcia dla firm średnich
- podkreśla wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Przypomnijmy, że kierunkowa decyzja w sprawie uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców na utrzymanie generowanych w firmach etatów - w wysokości 9 tys. zł na każdy zadeklarowany do utrzymania pełny etat – została przyjęta przez Zarząd Województwa Małopolskiego podczas posiedzenia w dn. 9 kwietnia br.
Zespół Zadaniowy
Głównym celem utworzonego zespołu zadaniowego jest wypracowanie propozycji rozwiązań służących zapobieganiu w województwie małopolskim negatywnym skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa - w szczególności mającym wpływ na sytuację przedsiębiorców i pracowników. Zespół ma za zadanie stworzyć propozycje programów i mechanizmów prorozwojowych oraz instrumentów finansowych wspierania przedsiębiorców i pracowników – a także wspierać ich wdrażanie w województwie.
Małopolska Tarcza Antykryzysowa
Na walkę z chorobą wywołaną koronawirusem oraz łagodzenie skutków epidemii dla małopolskiej gospodarki samorząd województwa przeznaczył kwotę 325 mln zł. To środki Funduszy Europejskich pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego, które posłużą jako wsparcie w ramach trzech pakietów: medycznego, przedsiębiorczości i płynności finansowej. Fundusze te pozwolą m.in. na zakupy sprzętu medycznego pozwalającego ratować życie i leczyć osoby zakażone koronawirusem, na osłonę przedsiębiorstw przed skutkami gospodarczymi i wspieranie utrzymania miejsc pracy, oraz na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek, m.in. obrotowych.