Już od dłuższego czasu Małopolska może pochwalić się bardzo niskim poziomem bezrobocia. W sierpniu tego roku wynosiło zaledwie 5,7%. Dla porównania stopa bezrobocia w całej Polsce wynosi 7%. Te wyniki mobilizują nas jednak do jeszcze większych wysiłków, aby jak najwięcej naszych mieszkańców znalazło pracę. Do 2023 roku mamy do dyspozycji ponad 800 mln zł z PO WER na aktywizację zawodową osób młodych do 30. roku życia. A z naszego regionalnego programu operacyjnego na ten cel przeznaczyliśmy ponad miliard złotych
- podkreśla wicemarszałek Stanisław Sorys, dodając, że to właśnie Małopolska jest województwem, które może pochwalić się największym liczbą mieszkańców poniżej 30. roku życia. Do kategorii tej zalicza się 37% Małopolan.
W Małopolsce Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) jest realizowany od 2015 roku. W tym czasie skorzystało z niego 30 tys. mieszkańców regionu w wieku od 15 do 29 lat. Prawie 19 tys. z nich: 12 tys. kobiet i niemal 7 tys. mężczyzn, znalazło pracę.
To dzięki PO WER organizacje, instytucje i firmy z Małopolski mają możliwość realizacji pomysłów na projekty, które pomagają osobom młodym w wejściu na rynek pracy. Do tej pory projekty zostały zrealizowane m.in. przez organizacje pozarządowe, powiatowe urzędy pracy, ochotnicze hufce pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, dialogu społecznego czy partnerstwa lokalnego.
- Kluczowym celem PO WER jest pomoc w znalezieniu pracy dla osób do 30. roku życia, które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą. Oferowane jest im wsparcie w formie kursów, staży, dotacji na otwarcie własnego biznesu, bonów za zasiedlenie oraz na szkolenia. WUP w Krakowie do tej pory podpisał 115 umów na projekty dla młodych o wartości niemal 450 mln zł – informuje Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Co konkretnie udało się dzięki projektom?
Młodzi ludzie otworzyli 4,1 tys. firm, m.in. zakładów fryzjerskich, firm budowlanych, sklepów internetowych. Zakładano również działalności gospodarcze w branży prawniczej czy motoryzacyjnej.
Osoby przed 30-tką brały także udział w szkoleniach, np.: w zawodzie instruktor sportu w specjalnościach: trener personalny, narciarstwo zjazdowe, survival, strzelectwo sportowe i strzelectwo bojowe, samoobrona, wspinaczka skałkowa czy pływanie. Odbyły się również np. kursy: spawacz blach i rur, operator ładowarki jednonaczyniowej czy montażysta rusztowań budowlano-montażowo-metalowych.
Pół tysiąca osób otrzymało bony stażowe, dzięki którym odbyły u wybranego pracodawcy 6-miesięczny staż, gwarantujący pracę przez kolejne minimum pół roku od jego zakończenia. Kilkudziesięciu młodych Małopolan skorzystało z bonów na zasiedlenie, które pokryły koszty zamieszkania w związku z podjęciem pracy poza miejscem dotychczasowego pobytu, a także z bonów szkoleniowych na podniesienie kwalifikacji zawodowych.
To tylko wybrane efekty realizacji wielu ciekawych inicjatyw. Zobacz dobre praktyki wśród projektów: „Aktywni i młodzi na rynku pracy”, „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie krakowskim – Lubię to II”, „Na gościńcu kariery”, „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie suskim (I) - Szansa dla młodych”, „Usamodzielnienie przez pracę”, „Łamiemy bariery - młodzi niepełnosprawni samodzielni i aktywni na rynku pracy” i „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy na terenie Gminy Miejskiej Kraków (II)”.
Rekrutacja wciąż trwa
Osoby młode wciąż mogą zgłaszać się do projektów PO WER. Listę aktualnie realizowanych inicjatyw można znaleźć na stronie projektu.