Nasza planeta – nasza przyszłość
Młodzi mają głos i tego głosu warto słuchać. Co istotne, swoje poglądy opierają nie tylko na podręcznikowej wiedzy, ale także na doświadczeniu i opiniach zebranych od różnych pokoleń. W przygotowanych w ramach projektu sondach ulicznych pojawiały się pytania dotyczące odnawialnych źródeł energii, zauważalnych problemów związanych z ochrona środowiska, czy pochodzenia i sposób transportu produktów żywnościowych. Młodzież chciała także poznać zdanie mieszkańców Małopolski na temat stosowania nawozów i pestycydów w rolnictwie oraz indywidualnych preferencji dotyczących proekologicznych zachowań. Rozmówcy wykazali się wysokim poziomem wiedzy i świadomości ekologicznej. Na pytanie o odnawialne źródła energii wymieniali promieniowanie słoneczne, wiatr, energię geotermalną oraz energię pochodzącą z przepływu wody. Małopolanie zawracają szczególną uwagę na źródła pochodzenia żywności. Preferują i cenią produkty od polskich dostawców. Wszyscy byli zgodni, że ekologia i ochrona środowiska są ważne w ich życiu. Wśród codziennych zachować proekologicznych najczęściej wymieniają segregację śmieci, zamianę auta na komunikację miejską czy rower, wymianę starych kopciuchów, używanie toreb wielokrotnego użytku, instalację paneli fotowoltaicznych. Drobne działania zmieniają nawyki, dlatego zarówno młodzi jak i starsi Małopolanie dużą wagę przywiązują do oszczędzania wody i światła. Na pytanie o problemy związane z ochrona środowiska w swojej najbliższej okolicy mieszkańcy regionu najczęściej zwracali uwagę na smog, dzikie wysypiska śmieci, czy wycinkę drzew.
Małopolska Przyszłości
Inteligentna, dzięki wspieraniu innowacji i transformacji gospodarczej, bardziej przyjazna dla środowiska, lepiej połączona dzięki zwiększeniu mobilności, o silniejszym wymiarze społecznym, która jest bliżej obywateli dzięki wspieraniu zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju, – jaka będzie Małopolska Przyszłości?, Jak będziemy inwestować Fundusze Europejskie w kolejnych latach? O środkach unijnych na lata 2021-2027 mówiła Monika Biel z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Krakowie. To była kolejna, spora dawka wiedzy na temat Funduszy Europejskich. Dzięki nim widzimy jak dynamicznie zmienia się nasze otoczenie i to słychać było w wypowiedział uczestników projektu. Coraz częściej pojawiają się opinie, że Małopolska to region, w którym dobrze się żyje i to w dużej mierze dzięki unijnemu wsparciu.
Gonimy Europę, a naszym paliwem są środki unijne
Na co wydamy nowe Fundusze? Będziemy wspierać najważniejsze potrzeby regionu. Przyszłe środki zainwestujemy między innymi w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska oraz edukację i kapitał społeczny. Innowacje i wspieranie konkurencyjności firm to priorytety w rozwoju Małopolski. W obszarze energetyki Fundusze Europejskie inwestowane będą w zmniejszenie zużycia surowców np. poprzez modernizację energetyczną budynków. Znaczna pula środków przeznaczone zostanie na działania związane z ochroną środowiska. Kontynuowane będą inwestycje w zeroemisyjny i niskoemisyjny transport, czyli ekologiczne autobusy, parkingi i węzły przesiadkowe. Na małopolskie tory wyjadą też kolejne, nowoczesne pociągi. Fundusze Europejskie nie ominą także instytucji kultury, które dzięki nim staną się jeszcze bardziej dostępne dla społeczeństwa. Nastąpi także dalsza rozbudowa tras rowerowych. Część środków zostanie skierowane na rozwój infrastruktury turystycznej. Młodzi ludzi wskazywali potrzeby w zakresie nowych obiektów związanych ze sportem, wypoczynkiem i rekreacją.
Mam Marzenie
Pytani o priorytety obszarów do inwestowania dla przyszłych środków uczestnicy projektu wskazali rozwój e-usług, inwestycje w odnawialne źródła energii, zeroemisyjny transport oraz turystykę. Obszar oferty i infrastruktury turystycznej wskazali także, jako najbardziej niedoinwestowany w ich okolicy. Także z inwestycjami w turystykę i rekreację młodzi Małopolanie wiążą swoje projekty marzeń.
Młodzi Małopolanie
Przypomnijmy, w ramach projektu pt. #MłodziMałopolanie.EU zaplanowane jest 5 spotkań, podczas których omawiane są tematy z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej i jej wartości, przedstawienia przykładów inwestycji, które już zostały zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim oraz tematyki związanej z ekologią i Zielonym Europejskim Ładem oraz edukacją i tematyką społeczną. Sam Projekt ma pokazać, jak młodzi ludzie postrzegają Fundusze Europejskich w Małopolsce i efekty ich wykorzystania, a przede wszystkim oczekiwania wobec podziału kolejnych środków. Jego uczestnicy to uczniowie 18 szkół średnich z całej Małopolski, którzy w ramach stworzonej platformy mają okazję do wzajemnej inspiracji i wymiany poglądów, a także pomysłów na swoją przyszłość.