Jak co roku podczas gali Fundusze z Kulturą wyróżniani są ci, którzy sięgając po dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, najlepiej korzystają z tych funduszy
– mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.
Inwestycja w biznes – inwestycja w rodzinę
Jak co roku podczas gali wyróżniono laureatów, którzy w ostatnim czasie sięgnęli po dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz najlepiej korzystają z tych funduszy. Laureaci zostali uhonorowani specjalnymi statuetkami i biletami na wyjazd studyjny do Brukseli. Pojadą tam na zaproszenie europosła Czesława Siekierskiego i europosłanki Róży Thun. To dzięki takim beneficjentom w Małopolsce możliwa jest m.in. aktywizacja zawodowa młodych rodziców, którzy chcą wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy kształcenie osób w konkretnych zawodach.
Wśród wyróżnionych znaleźli się:
- W kategorii „Fundusze Europejskie – inwestycja w rodzinę”:
1. Firma Doradczo Szkoleniowa Michał Krempa z Tuchowa, projekt: Bobolandia II – która umożliwia lub ułatwia powrót lub wejście na rynek pracy dla 30 osób z gminy Tuchów. Dzięki uruchomieniu żłobka, w którym miejsce znalazło co najmniej 30 dzieci, ich rodzice mogą wrócić do pracy po okresie opieki nad pociechą do lat 3. Do placówki dzieci uczęszczają od 1 grudnia 2016 r. do 30 listopada 2018 r.
2. P.H.U. „Midrew” Zespół Placówek Oświatowo-Edukacyjno-Rekreacyjnych z Limanowej, projekt: Wsparcie godzenia życia zawodowego z prywatnym w Limanowej i okolicznych gminach – Żłobek Miś Uszatek. Żłobek dysponuje 24 nowymi miejscami opieki nad dziećmi do lat 3 (w tym dziećmi niepełnosprawnymi). Dzięki temu rodzice powracający lub wchodzący na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka otrzymują wsparcie w godzeniu życia zawodowego i prywatnego w postaci zapewnienia profesjonalnej opieki nad swoimi pociechami.
3. Krystyna Gurba Przedszkole i Żłobek „Misiek” z Nowego Sącza, projekt: Kreatywny i twórczy rozwój dziecka w Żłobku Misiek. Dzięki żłobkowi aż 40 osób z Nowego Sącza będzie mogło wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Przewidziano utworzenie 20 nowych miejsc dla najmłodszych dzieci, które uczęszczają do żłobka w okresie od 1 marca 2017 r. do 1 sierpnia 2019 r.
- W kategorii „Fundusze Europejskie – inwestycja w biznes”:
1. Gmina Szczurowa, projekt: Budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Szczurowej. Strefa Aktywności Gospodarczej jest jedną z najważniejszych prorozwojowych inwestycji realizowanych w gminie Szczurowa. Powstający SAG to obszar ok. 17 hektarów dobrze skomunikowany z drogą wojewódzką, w pełni uzbrojony, tworzący dla inwestorów atrakcyjną całość. W ramach projektu zostanie wybudowana droga dojazdowa do działek, chodniki, sieć wodociągowa oraz kanalizacyjna i oświetlenie.
2. Gmina Stary Sącz, projekt: Budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Gminie Stary Sącz. Celem projektu jest utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej oraz uzbrojenie tego terenu. Inwestycja jest pierwszym etapem długookresowej strategii Gminy Stary Sącz związanej z udostępnianiem atrakcyjnych terenów inwestycyjnych oraz scalaniem gruntów przez gminę.
3. Centrum Edukacji SIGMA Sp. z o.o. w Tarnowie, projekt: Tarnowskie Centrum Kadr Białej Gospodarki. Projekt zakłada rozwój Policealnej Szkoły Zawodowej SIGMA w Tarnowie poprzez utworzenie Centrum Kształcenia Zawodowego w sektorze tzw. białej gospodarki. Słuchacze szkoły biorący udział w projekcie kształcą się w zawodach: asystent osoby niepełnosprawnej, technik usług kosmetycznych, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny. W ramach utworzonego CKZ objętych wsparciem zostanie 75 uczniów, którzy skorzystają z możliwości zdobycia kwalifikacji i umiejętności oraz doświadczenia zawodowego. W celu nabycia doświadczenia zawodowego planuje się organizację staży zawodowych dla 40 osób wykraczających poza zakres kształcenia zawodowego praktycznego dla słuchaczy szkoły policealnej.
Bitwa na głosy
Gala „Fundusze z Kulturą” odbyła się w tym roku pod hasłem „Sopranissimo kontra Tre Voci – bitwa na głosy”. W czasie koncertu Orkiestry Symfonicznej im. Adama Wrońskiego, pod batutą Mieczysława Smydy, na głosy rywalizowali soliści: Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak, Agnieszka Sokolnicka (Sopranissimo) kontra Voytek Soko, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj (Tre Voci – tenorzy). Wśród utworów znalazły się m.in. „Rigoletto – La donna è mobile” Giuseppe Verdiego, „Moon river” Henry’ego Manciniego, „El Tango de Roxane” Mariano Moresa, „O sole Mio” Eduardo Di Capua, „Halleluyah” Leonard Cohena, „Mambo Italiano” Boba Merrilla, „Upiór w Operze” Andrew Lloyda Webbera czy „Time to say goodbye” Francesco Sartoriego. Galę poprowadził Dariusz Stańczuk. Całość wydarzenia była transmitowana na antenie radia RDN Małopolska i w telewizji Tarnowska.tv.
Lusławice gospodarzem gali już po raz drugi
Wydarzenie „Fundusze z kulturą. Sopranissimo kontra Tre Voci – bitwa na głosy” odbyło się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. To – już po raz drugi – idealne miejsce do rozmowy o Funduszach Europejskich i jeden z najlepszych dowodów na to, jak środki europejskie zmieniają Małopolskę. Budowa Centrum została w znacznej części sfinansowana z unijnego budżetu (ponad 55,5 mln zł). Niebagatelny był też udział Województwa Małopolskiego, które dołożyło do inwestycji 5 mln zł.
W efekcie powstał w pełni funkcjonalny obiekt wyposażony w: salę koncertową z zespołem dydaktycznym, zespół pobytowy umożliwiający ćwiczenia indywidualne, bibliotekę oraz infrastrukturę towarzyszącą. Miejsce to zostało w całości przystosowane i wyposażone do realizacji zadań Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w zakresie edukacji muzycznej oraz organizacji życia kulturalnego w skali całego kraju, a nawet Europy. Obiekt Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach został udostępniony dla publiczności 21 maja 2013 r. Dzięki powstaniu nowoczesnej siedziby instytucji w Lusławicach, Centrum zrealizowało w latach 2013-2017 ponad 500 wydarzeń i programów edukacyjnych oraz koncertowych, w których wzięło udział około 120 tysięcy uczestników.