W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata nauki, biznesu, specjaliści ds. ekonomii oraz analitycy rynków gospodarczych. Nie zabrakło także przedstawicieli samorządu, Województwo Małopolskie prezentował wicemarszałek Roman Ciepiela. Spotkanie poprowadził wysoko ceniony ekonomista i analityk rynków finansowych Marek Zuber. – To już 7. edycja Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Celem naszych spotkań jest nie tylko prezentowanie dorobku małopolskich firm, ale także podnoszenie świadomości, co do tego czym jest innowacyjność w biznesie – mówił Marek Zuber. – Innowacyjność ma przecież różne wymiary, to nie tylko nowoczesne komputery i statki kosmiczne, ale też np. nowe systemy zarządzania w firmach. Wielu przedsiębiorców w Małopolsce stosuje takie innowacyjne rozwiązania. O różnych definicjach sformułowania „innowator” mówił także wicemarszałek Roman Ciepiela. – Słowo to ma kilkadziesiąt różnych synonimów – stwierdził wicemarszałek. – Innowator to z pewnością lider życia społecznego i gospodarczego. Takich ludzi jest w społeczeństwie zazwyczaj tylko ok 2%. Chodzi o to, by nie tylko te osoby znaleźć i pomóc im realizować ich projekty, ale także tworzyć z nich przywódców opinii. Jednym z zadań innowatorów jest przecież uświadamianie społeczeństwu potrzeby zmiany.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały m.in. konkretne przykłady wdrożonych innowacji w wiodących firmach regionu, dynamiczna, krakowska scena start’upowa, a także sposoby komercjalizacji i wdrażania prac B+R do gospodarki. Uczestnicy konferencji wraz z prowadzącymi prelekcje zastanawiali się jakie działania należy podejmować, aby nasze województwo realizowało plan rozwoju wzorując się na przykładach liderów w świecie technologicznego postępu takich jak np. Dolina Krzemowa.
W pierwszej części konferencji znalazły się prezentacje przygotowane przez naukowców oraz przedstawicieli przedsiębiorstw. Tomasz Szuba, przedstawiciel Banku Światowego opowiedział o procesie przedsiębiorczego odkrywania. Prezes firmy Ateknea Solutions Narcís Clavell wskazał europejskie przedsiębiorstwa, które wdrażają innowacje i korzystaj z funduszy Komisji Europejskiej. Natomiast Michał Markiewicz (UJ) i Eliasz Kańtoch (AGH) zaprezentowali program TOP 500 Innovators, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji naukowców i pracowników centrów transferu technologii w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. O badaniach jako głównym źródle innowacji w gospodarce mówił również Piotr Dumania, koordynator projektu SMART FRAME z Instytutu Technologii Elektronowej. Specjalną cześć konferencji poświęconą tematowi The future of growth is not home poprowadził Aape Pohjavirta – założyciel Lider Inclusion.fi.
W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny „Innowacyjne podejście do edukacji i nauki wymiarem globalnego sukcesu firmy”. – Musimy się nauczyć planować i szukać dziedzin, w których jest popyt na innowacje – mówił o współpracy świata nauki i biznesu wicemarszałek Ciepiela. – Nie chodzi o to, aby realizować jak najwięcej projektów, ale o to, by projekty te spełniały swoje cele i były efektywne. Dyskusję panelową poprowadził Marek Zuber. Opok wicemarszałka w debacie wzięli udział: Jacek Drabik z Motorola Solutions Systems Polska , Wiesław Pióro z firmy Wiśniowski, Wojciech Burkot z Google Poland, Janusz Marszalec z Centrum Edisona oraz Piotr Skirski z Cisco System Poland. Uczestnicy spotkania podkreślali, że jednym z największych kapitałów Małopolski jest wiedza i doświadczenie jej mieszkańców. Wartości te powinny przełożyć się na efektywność oraz wydajność pracy, przynosząc wymierne korzyści ekonomiczne dla całego regionu.
Trwa Małopolski Festiwal Innowacji
Biznes i gospodarka
29 maja 2014
"Dzisiejsze inspiracje innowacją przyszłości – Małopolska Case Study" – pod takim hasłem odbyła się dziś konferencja zorganizowana przez UMWM. Wydarzenie było jednym z punktów programu Małopolskiego Festiwalu Innowacji. W debacie na temat wspierania innowacji i badań w małopolskich przedsiębiorstwach wziął udział wicemarszałek Roman Ciepiela.
Inne artykuły dotyczące tematu: Biznes i gospodarka
- Biznes i gospodarkawtorek, 20 maja 2025Nagrody "Digital Dragons Awards" rozdane!W Krakowie trwa Digital Dragons Conference 2025, wiodące wydarzenie dla branży gier. Zwieńczeniem pierwszego (...)
- Biznes i gospodarkapiątek, 16 maja 2025Małopolska współorganizatorem III Kongresu Przedsiębiorstw RodzinnychKraków stanie się (12-13.06) ogólnopolskim centrum debaty o przyszłości firm rodzinnych. Wydarzenie, realizowane przez (...)
- Biznes i gospodarkaczwartek, 15 maja 2025Na rzecz rozwoju kadr małopolskiej gospodarkiZa nami spotkanie Małopolskiego Think Tanku na rzecz Rozwoju Kadr Gospodarki (MTTRKG), dedykowane tematyce (...)
Najnowsze artykuły:
- Kulturawtorek, 20 maja 2025Polonia Minor dla Muzeum Ratownictwa w KrakowieW tym roku Muzeum Ratownictwa w Krakowie obchodzi 20-lecie swojej działalności. Placówka stworzona (...)
- Fundusze europejskiewtorek, 20 maja 2025ZWM: 160 mln zł na opiekę zdrowotną, budowę dróg, kanalizację i gospodarkę odpadamiZarząd Województwa Małopolskiego dokonał wyboru do dofinansowania kolejnych 30 projektów w programie Fundusze Europejskie (...)
- Fundusze europejskiewtorek, 20 maja 2025Funduszowy zawrót głowy w Chrzanowie!Już w najbliższą sobotę, 24 maja zapraszamy do Chrzanowa na kolejną odsłonę funduszowego pikniku (...)