Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Krynica Forum 2024: Obrona cywilna filarem systemu ochrony kraju

Biznes i gospodarka
19 września 2024
O roli samorządu w budowaniu obrony cywilnej oraz o wyzwaniach z tym związanych rozmawiali Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, generał Leon Komornicki, dziennikarz i reżyser Mateusz Lachowski - korespondent Telewizji Polskiej w Ukrainie oraz Kaja Puto – dziennikarka i redaktorka Krytyki Politycznej.

W debacie publicznej często podkreślana jest rola obrony cywilnej, jako brakującego elementu procesu budowy bezpieczeństwa Polski. Jak mądrze podzielić odpowiedzialność we wzmacnianiu obrony cywilnej między rządem a samorządami? Jakie powinny być priorytety samorządów? Gdzie są największe wyzwania?

Brakuje nam nowej ustawy, która daje większe kompetencje marszałkowi województwa i pozwoli rozpocząć działania administracyjne, budżetowe, planistyczne związane z obronnością na poziomie województw. Corocznie 0,3% PKB ma być przekazane na te działania z ramienia rządu. Uważam, że to za mało. Nie mamy żadnej infrastruktury obronnej, ta z czasów PRL-u nie spełnia już żadnych wymogów

- mówi wicemarszałek Ryszard Pagacz.

Jak mówili paneliści, obrona cywilna kraju powinna być oparta na konkretnych formacjach, na określonych strukturach i odpowiednio przeszkolonych ludziach, żeby w momencie zagrożenia uniknąć tak zwanego „pospolitego ruszenia”, które wprowadza chaos.

- Obrona cywilna jest równie ważna jak siły zbrojne. To 97 procent naszego potencjału narodowego. I należy pamiętać, że przygotowania do obrony państwa są ważniejsze, jak sama obrona. Polska już nigdy nie może być teatrem wojny. Potencjalnego agresora należy przenosić na jego terytorium – mówił generał Leon Komornicki.

Dyskusja panelowa „Jaka jest rola samorządu w budowaniu obrony cywilnej?" odbyła się w ramach drugiego dnia Krynica Forum 2024. To trzydniowe przedsięwzięcie jest jednym z najważniejszych wydarzeń polityczno-gospodarczych w regionie CEE.

Tegorocznej edycji Forum przyświeca hasło „Empowering the Region”. W jej programie znalazło się ponad 40 paneli tematycznych, które zgromadzą blisko 150 prelegentów. Poszczególne panele zostały zgrupowane w cztery ścieżki tematyczne: „bezpieczeństwo i odporność”, „rozwój i biznes”, „geopolityka i geoekonomia”, „samorząd i społeczeństwo”.

Partnerem Głównym Krynica Forum 2024 jest Województwo Małopolskie.

Galeria zdjęć