- Już dzisiaj musimy zadbać o naszą przyszłość, bo za 20 lat co trzeci mieszkaniec Polski będzie miał 65 i więcej lat i większość z nas będzie wymagała specjalistycznej opieki medycznej. Tarnów nie jest przygotowany na takie wyzwania, a miejskie wskaźniki są niższe od wojewódzkich i krajowych – apelował wicemarszałek Roman Ciepiela. - Odpowiedzią na potrzeby społeczne i prognozy demograficzne jest koncepcja wybudowania w Tarnowie Centrum Medycyny Wieku Dojrzałego – przekonywał.
Dodał również, że by takie centrum mogło właściwie funkcjonować konieczne są rozwiązania systemowe na poziomie NFZ i Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, m.in. finansowanie usług dla osób w podeszłym wieku, integracja sieci usług zdrowotnych dla osób starszych z rehabilitacją, opieką i pomocą socjalną czy uruchomienie szybkiej ścieżki kształcenia geriatrów.
- Wybudowanie Centrum Medycyny Wieku Dojrzałego w Tarnowie to nie tylko dobry pomysł - to konieczne rozwiązanie, życzę więc jak najwięcej determinacji w realizacji przedsięwzięcia - mówił wiceminister Neumann.
Według wstępnych planów w jego skład wchodziłyby: oddział geriatryczny (30 łóżek) i reumatologii (30 łóżek), zakład opiekuńczo-leczniczy (40 łóżek), hospicjum stacjonarne (15 miejsc), dzienny ośrodek opieki geriatrycznej, ośrodek rehabilitacji dziennej, poradnie specjalistyczne wieku dojrzałego oraz poradnia choroby Alzheimera.
Podczas pobytu w Tarnowie wiceminister odwiedził również Ośrodek Onkologii w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza oraz obejrzał postęp prac na budowie Ośrodka Psychiatrii. W tarnowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Edwarda Szczeklika zapoznał się z przebiegiem rozbudowy szpitala. Pochwalił zarządzanie tarnowskimi szpitalami oraz tempo i efekty inwestycji w zakresie ochrony zdrowia. Wizytę ministra zakończyła wizyta w Instytucie Ochrony Zdrowia PWSZ, w skład którego wchodzi Zakład Wychowania Fizycznego, Zakład Fizjoterapii i Zakład Pielęgniarstwa.
(bher)