„Wiele lat minęło od II Wojny Światowej. Ci, którzy w 1945 roku mieli 16 lat teraz mają ich 84. Bohaterowie, chociaż młodzi duchem, często nie mają już dość sił fizycznych żeby podźwignąć swój sztandar. Czasami w tym obowiązku są zastępowani przez swoje dzieci lub wnuki. Bywa jednak, że nie mając kogoś kto poniósłby za nich sztandar rezygnują z jego wystawienia. My, harcerze, wierzymy że takie sytuacje nie powinny nigdy mieć miejsca.
Sztandary, którymi posługujemy się dzisiaj są niejako spadkobiercami chorągwi z pól bitew sprzed lat. Chorągwie te zaś miały jedną podstawową funkcje. Póki chorągiew stała dumnie na polu bitwy, wiadomo było że pozycja nadal się broni. Z tego właśnie powodu dzisiaj niosąc sztandar nigdy nie pozwalamy, żeby jego poła dotknęła ziemi, uważając to za największą hańbę. Z tego też powodu nie pozwolimy, żeby sztandary bohaterów walczących za naszą ojczyznę ani padały, ani tym bardziej przestały się pojawiać. To że uczestniczą one w uroczystościach państwowych znaczy dla nas że pozycja wciąż się broni. Pozycja jaką jest pamięć, honor i gotowość do oddania życia za ojczyznę.
Harcerze od wczesnej młodości wychowywani są w dyscyplinie i poszanowaniu dla takich symboli jak sztandary. Każdy harcerz zna podstawy musztry i posiada mundur galowy co w efekcie pozwala na sformowanie z trzech odpowiednio przeszkolonych harcerzy dobrze wyglądającego i właściwie pracującego pocztu sztandarowego. Mając tą możliwość, nie mamy innego wyboru jak uznać to za nasz obowiązek” - mówią organizatorzy akcji.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o włączenie się programu!
Akces do Akcji „Sztandar” zgłosić można od 14.02.2013 r. do 16.03.2013 r.:
- Osobiście w Sali konferencyjnej Muzeum Armii Krajowej w czwartki i piątki w godzinach od 16.00 – 18.00
- Telefonicznie codziennie w godzinach od 16.00 – 18.00 pod numerem telefonu: 668 419 060
Akcja „Sztandar” na facebooku http://www.facebook.com/AkcjaSztandar?ref=nf