Na terenie powiatu wadowickiego – stan wód na potokach nieznacznie się obniżył
Na terenie powiatu chrzanowskiego na administrowanych wodach i urządzeniach wystąpiły miejscowe podwyższenia stanu wód.
Na rzece Sole został przekroczony stan alarmowy – woda w międzywalu.
Na rzece Wiśle również zostały przekroczone stany alarmowe, na prawym wale potoku Dankówka zaobserwowano wysoki stan wody, w związku z tym wał został zabezpieczony poprzez ułożenie worków.
O godzinie 17.00 zakończono prace przy uszczelnianiu śluzy nr 28 Wisła-Okleśna przy współudziale pracowników Zielona Praca.
Pompownia Jawiszowice – trwa pompowanie wody – pracuje jedna pompa
Pompownia Gromiec – trwa pompownie wody – pracują 2 pompy, od godz. 19.00 dn. 16.05.2014r. poziom wody podniósł się o ok. 20-30cm.
Na terenie powiatu nowosądeckiego – stany wód obniżają się.
Na terenie powiatu nowotarskiego – stany wód obniżają się.
Na terenie powiatu limanowskiego – stany wód obniżają się.
Na terenie powiatu gorlickiego – z powodu obfitych opadów burzowych w godzinach popołudniowych nastąpił znaczny wzrost poziomu wód w administrowanych przez MZMiUW ciekach:
- Gmina Łużna – potok Łużnianka i jego dopływy m.in. Szalówka, Perkówka, Pogwizdowski i inne. Wody występują z koryt powodując liczne podtopienia.
- Gmina Bobowa – bardzo trudna sytuacja – rzeka Biała (w administracji RZGW) powoduje liczne podtopienia. Szczególnie trudna sytuacja na pot. Stróżnianka (dopływ Białej), który spowodował podtopienia wielu budynków mieszkalnych i gospodarczych. Pozostałe dopływy rz. Białej również wylewają m.in. pot. Brzanka, Od Bruśnika, Bieśniański, Jankowianka.
- Gmina Biecz – stan wód na pot. Libuszanka to ok. 1m od korony wałów przeciwpowodziowych. Dalsze opady mogą spowodować przelanie wód potoku przez wały powodując liczne zalania budynków mieszkalnych, gospodarczych, sakralnych i użyteczności publicznej we wsi Libusza i Korczyna.
Na terenie powiatu krakowskiego usunięto drobne awarie dwóch śluz – m. Jeziorzany, gm. Liszki i m. Wołowice, gm. Czernichów oraz usunięto przetamowania na potoku Baranówka i na rz. Dłubni w Zesławicach.
Na terenie powiatu proszowickiego usunięto drobną awarie jednej śluzy – m. Sokołowice, gm. Koszyce.
Na terenie powiatu tarnowskiego wysoki poziom wody utrzymuje się na rzece Biała w gm. Tarnów.
Na rzece Dunajec na terenie gm. Zakliczyn, Wojnicz, Wierzchosławice, Żabno, Radłów, Wietrzychowice wysoki poziom wody. Na dopływach sytuacja ustabilizowana. Na potokach poziom wód utrzymuje się w korycie. Lokalne podtopienia dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkiej w miejscowości Siedliska, gm. Tuchów.
Aktualnie wszystkie pompy na przepompowniach melioracyjnych są sprawne. Pompownie pracują trybem normalnym.
Usunięte zostało wzdłużne pęknięcie górnej warstwy ziemi na krawędzi korony wału od strony odwodnej na wale Wisły w miejscowości Mędrzechów. Tendencja wzrostowa wody na rzece Wisła i Dunajec.
Na terenie powiatu dąbrowskiego występuje wzrost poziomu wody na rzece Wisła
Na terenie powiatów bocheńskiego i brzeskiego – występuje zagrożenie powodziowe na administrowanych wodach i urządzeniach.
Stany wód w korytach potoków, podniesione do górnych krawędzi skarp, dopływy rzeki Stradomka bez zmian. Na rzekach Wiśle i Rabie następuje w dalszym ciągu wzrost poziomu wody (przekroczone stany alarmowe). Na Rzece Stradomka w Łapanowie oraz w Grabiu sytuacja bez zmian – na odcinku ok. 50 mb ułożone worki z piaskiem.
Na odcinkach obwałowanych woda weszła w międzywala lokalnie do 1/4 wysokości wału, za wyjątkiem rzeki Raby gdzie w m. Gawłów na prawym wale woda podeszła do poziomu około 1,7m od korony wału i wciąż rośnie. Pompownia na terenie powiatu bocheńskiego i pompownie na terenie brzeskim pracują.
Prowadzone są całodobowe dyżury we wszystkich obiektach magazynowych Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego dla Małopolski oraz w siedzibie MZMiUW w Krakowie jak i Inspektoratach Rejonowych i Rejonach Nadzoru Urządzeń.
Do chwili obecnej wydano 51 000 szt. worków.
(kor)