- Na szczególną pochwałę zasługuje Wasza mądrość, bo jako podmioty jednego powiatu utworzyliście wspólnotę – jedną Lokalną Grupę Działania. Lokalna Strategia Rozwoju była możliwa do zrealizowania przede wszystkim dlatego, że dotyczyła różnych obszarów, sfer życia społeczno-gospodarczego. Środki finansowe skierowane na obszary wiejskie na tzw. miękkie projekty mają za zadanie przede wszystkim budować współpracę społeczną partnerów - mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.
O przedsięwzięciach realizowanych na terenie 9 gmin powiatu gorlickiego (obszar działania LGD „Beskid Gorlicki”) informował zgromadzonych prezes Stanisław Kaszyk. W ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju w okresie lipiec 2009 r. - czerwiec 2015 r. realizowane były działania w obszarach: odnowa i rozwój wsi (27 projektów o łącznej wartości: 5 451 968 zł), różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (7 projektów - 608 849 zł), tworzenie i rozwój mikro przedsiębiorstw (7 projektów - 883 242 zł) oraz małe projekty (93 projekty - 2 206 600 zł).
Wicemarszałek Stanisław Sorys zwrócił uwagę na niskie zaangażowanie środków w działania związane z różnicowaniem w kierunku działalności nierolniczej oraz zakup sprzętu i wyposażenia dla rolników. - W następnej perspektywie finansowej będzie trochę mniej środków dla samorządów np. na budowę wodociągów, kanalizacji, czy odnowę wsi w ramach PROW, natomiast zdecydowanie większa ilość środków będzie kierowana na modernizację gospodarstw rolnych oraz różnicowanie, co oznacza, że rolnicy posiadający niewielkie gospodarstwa powinni zastanowić się nad działalnością usługową zakupując, w zależności od jej charakteru, odpowiedni sprzęt i wyposażenie – zaznaczył.
W ramach działania Wdrażanie projektów współpracy Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, LGD „Beskid Gorlicki” w partnerstwie z LGD Powiatu Opatowskiego z województwa świętokrzyskiego oraz LGD Partnerstwo Bachureň o.z. ze Słowacji realizuje projekt pt. „Poznaj region z audioprzewodnikiem” (ExploRegioGuide). Celem przedsięwzięcia jest rozwój oferty turystycznej obszarów partnerskich LGD, w oparciu o lokalne dziedzictwo ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb turystów indywidualnych i obcokrajowców poprzez nagranie i promocję audioprzewodników. Opracowane w trzech wersjach językowych (polskiej, słowackiej i angielskiej) audioprzewodniki przygotowane przez LGD „Beskid Gorlicki” opowiadają o historii, kulturze i tradycji Żydów, Łemków i Pogórzan, oprowadzają po mieście Bobowa, Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu oraz Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku. W partnerstwie z LGD „Dolina Rzeki Grabi” z woj. łódzkiego oraz LGD Korzenna, LGD „Beskid Gorlicki” realizuje projekt „Wirtualne zwiedzanie wybranych atrakcji turystycznych” (VIRTOUR). W jego ramach powstają zestawy zestawu zdjęć panoramicznych ułożonych w multimedialne prezentacje umożliwiające oglądanie obiektu lub obszaru w przestrzeni 360x180 stopni. Wybór obiektów i miejsc do fotografowania poprzedzono konsultacjami społecznymi. Łącznie efektami projektu będzie m.in. blisko 1000 panoram sferycznych, 90 panoram z lotu ptaka, 33 krótkich filmików promocyjnych oraz 3 panoramiczne gry edukacyjne.
Konferencji towarzyszyła degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu gorlickiego oraz występ kapeli ludowej „Pogórzanie”. Zainteresowani mogli zobaczyć wystawę zdjęć dokumentującą projekty zrealizowane w ramach LSR. Nie zabrakło również materiałów promocyjnych obszaru LGD „Beskid Gorlicki”.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)