Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Poczuj ducha świąt

Jest tylko jeden symbol Świąt Bożego Narodzenia, który w jednoznaczny sposób kojarzy się z magią tych wyjątkowych dni. To choinka! W naszym regionie często jest to świerk, który w kulturze Małopolski ma znaczenie niezwykłe, wykraczające daleko poza bożonarodzeniową choinkę.


Właśnie z tego powodu województwo małopolskie w 2017 roku w centrum działań związanych ze Świętami Bożego Narodzenia postawiło to magiczne drzewko.

Tutaj przeczytasz o akcji, w której Małopolanie otrzymali od św. Mikołaja sadzonki świerków.

Gałązka świerka posiada magiczną moc odpędzającą nieszczęścia. Na Podhalu bacowie zatykają ją za pas, by chroniła przed niepowodzeniem gospodarzy, juhasów i stada owiec. Górale wierzą także, że dobrze jest zasadzić świerk przy domu, gdyż skutecznie broni on przed chorobami, demonami i złymi mocami. Świerk jest małopolskim drzewkiem szczęścia.

Sadzonki świerka od Mikołaja to tylko jedna z niespodzianek, które Małopolska przygotowała w 2017 roku w okresie przedświątecznym.