Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Dobro, masz to we krwi

Walka z pandemią COVID-19 sprawiła, że spadła liczba dawców krwi. Dlatego też od roku Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie podejmuje działania zachęcające mieszkańców naszego regionu do promocji obywatelskiej postawy niesienia pomocy potrzebującym, poprzez dzielenie się najcenniejszym darem, jakim jest krew. Idea honorowego krwiodawstwa jest tematem ponadczasowym, uniwersalnym, dotyczącym każdego z nas. Dlatego też gorąco Państwa zachęcamy do odwiedzenia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz jego oddziałów terenowych w całej Małopolsce i podzielenia się z innymi krwią. Warto dodać, że od 9 lat Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego włącza się w pomoc potrzebującym, organizując cykliczne akcje krwiodawstwa, które koordynuje Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy UMWM pod Patronatem Honorowym Pana Witolda Kozłowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego.

Grafika - Dobro, masz to we krwi

Czy wiesz że?

  • Do zabezpieczenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi. W przypadku ofiar wypadków potrzeba nawet 10 jednostek.
  • Zamrożone osocze ma 3 lata przydatności do użycia. Krwinki czerwone mają 42 dni przydatności, a płytki krwi - zaledwie 5 dni.
  • Po donacji, 450 ml krwi w naszym organizmie uzupełnia się po 4 tygodniach. Ubytek żelaza po oddaniu takiej ilości wraca do pierwotnego poziomu po 8 tygodniach.
  • Po pobraniu 450 ml krwi, przechodzi ona niezbędne badania: morfologiczne, wirusologiczne i serologiczne. Do czasu uzyskania właściwych wyników przechowywana jest w sterylnych pojemnikach w dziale preparatyki, a następnie trafia do działu ekspedycji.
  • Rekordzista Polski w oddawaniu krwi pochodzi z Małopolski. Pan Andrzej Lis ze Starego Sącza oddał już prawie 100 litrów! 

Wspieraj innych, oddaj krew, bo Dobro jest w Małopolsce!

Grafiki kampanii: