- Dowodów na to, że Małopolska jest regionem przyjaznym dla biznesu, nie brakuje. Wśród nich są prestiżowe wyróżnienia, wysokie pozycje w niezależnych międzynarodowych rankingach, ale i konkretne statystyki pokazujące atrakcyjność inwestycyjną. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Komitet Regionów Unii Europejskiej przyznał Małopolsce specjalne wyróżnienie w konkursie „Europejski Region Przedsiębiorczości” (ERP) na 2024 rok. (...) więcej
Łukasz Smółka, marszałek Małopolski: Małopolska jako jedyna w Europie może poszczycić się specjalnym wyróżnieniem w konkursie „Europejski Region Przedsiębiorczości” (ERP) na 2024 r., przyznanym jednogłośnie przez jury, w którym zasiadają przedstawiciele najważniejszych unijnych instytucji - w tym Komitetu Regionów UE i Komisji Europejskiej.
Jak się zdobywa tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości, kiedy konkurencja do nagrody jest duża?
ŁS: Województwo Małopolskie doceniono przede wszystkim za silne partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania wzmacniające potencjał biznesowy i innowacyjny. Jesteśmy ośrodkiem eksperckiej wiedzy i partnerem do współpracy dla ukraińskich instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorców. Małopolska od lat stawia na innowacje, w tym zieloną gospodarkę. Inwestujemy w rozwój technologii wodorowych, wykorzystując własny potencjał, ale także aktywnie współpracując z partnerami zagranicznymi. Jury konkursu, składające się z przedstawicieli najważniejszych europejskich instytucji, doceniło ogromny potencjał gospodarczy Małopolski. Konkurowaliśmy z miastami i regionami z 27 krajów Unii Europejskiej. Każdego roku taki zaszczyt spotyka tylko trójkę najlepszych. Małopolska posiada już tytuł ERP, który otrzymała w 2016 roku. Dodajmy, jako pierwsze polskie województwo. To powód do dumy i zobowiązanie do dalszej ciężkiej pracy.
Jakie wymierne korzyści przynosi członkostwo w sieci ERP?
ŁS: Przede wszystkim możliwość aktywnego uczestnictwa w nowych międzynarodowych projektach. Kilka lat temu, wraz z innymi europejskimi partnerami, Małopolska zrealizowała projekt „STOB Regions – Succession and Transfer of Business in Regions”, pozyskując środki z Programu Interreg Europa 2014-2020. Jego celem było zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie transferu biznesu oraz wsparcie procesu sukcesji w firmach. Projekt wystartował w 2017 roku, kiedy temat sukcesji nie był jeszcze w Małopolsce tak mocno rozpowszechniony.
Czy tak zaczął się program Małopolska Sieć Sukcesorów?
ŁS: Dokładnie tak. Zaczęliśmy organizować cykliczne spotkania, podczas których potencjalni sukcesorzy mogli zdobyć wiedzę o funkcjonowaniu firm i transferze biznesu oraz związanych z tym kwestiach prawnych, finansowych czy psychologicznych. Ponadto młodzi przedsiębiorcy nawiązali kontakty z innymi sukcesorami. Mieli szansę wymienić doświadczenia, podzielić się wiedzą. Nowatorski program Małopolska Sieć Sukcesorów został zauważony przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, w którym nagradzane najbardziej innowacyjne samorządy.
Czy stwierdzenie Biznes to MY nie będzie na wyrost?
ŁS: Małopolska i Kraków jako stolica regionu od lat plasują się w czołówce rankingów oceniających atrakcyjność inwestycyjną. Kraków jest wśród europejskich liderów w takich kategoriach jak przyjazność biznesowa, kapitał ludzki i styl życia czy potencjał gospodarczy. Stolica naszego regionu jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla międzynarodowych usług biznesowych. Dobry klimat dla przedsiębiorczości potwierdzają inwestycje już zrealizowane w Małopolsce. Wśród globalnych korporacji, które już zainwestowały w regionie są: Cisco, Motorola, Google, Shell, Philip Morris, Lufthansa, Man Trucks, Mabuchi Motors. Wyróżnienie ERP doda nam jeszcze większej energii i motywacji do działania.
W czym przejawia się aktywność biznesowa regionu?
ŁS: W Małopolsce jest zarejestrowanych ponad 480 tys. podmiotów gospodarczych. Jesteśmy w czołówce polskich regionów pod względem wkładu do Produktu Krajowego Brutto (PKB) - w naszym przypadku stanowi on osiem procent w skali kraju. Wyjątkowe są także nasze statystyki dotyczące liczby działających startupów.
Renomowane wyższe uczelnie to szeroki dostęp do wysokiej klasy specjalistów.
ŁS: Jak najbardziej. W przypadku Małopolski to około 37 tys. absolwentów uczelni rocznie, prawie 150 tys. studentów. 25 uczelni, w tym ta najstarsza, czyli Uniwersytet Jagielloński. 1,5 mln osób aktywnych zawodowo. To jest olbrzymie wsparcie dla biznesu. Do tego należy dodać wartość, jaką niesie kwota ponad 300 mln euro przeznaczona na badania i rozwój oraz przedsiębiorczość w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027. Ponadto, mamy również aż 45 funkcjonujących ośrodków wsparcia innowacji i przedsiębiorczości. Wreszcie - prężnie działające Centrum Business in Małopolska, centrum obsługi inwestora i eksportera.
Te liczby są naprawdę imponujące i robią wrażenie.
ŁS: Małopolska jako jedyny region w historii konkursu najpierw otrzymała tytuł ERP, a następnie – specjalne wyróżnienie. To wielki sukces i konkretny dowód, że nasze działania są dostrzegane i doceniane. To także konkretny, silny argument w rozmowach o atrakcyjności biznesowej i inwestycyjnej regionu. Dlatego ruszamy z kampanią promującą Małopolskę jako Europejski Region Przedsiębiorczości. Będziemy pokazywać, że jesteśmy regionem innowacyjnym, sprzyjającym przedsiębiorcom, dającym biznesowi szansę na wzrost i rozkwit. W ramach kampanii, na lotnisku w Balicach pojawiły się reklamy w języku angielskim, skierowane do turystów i potencjalnych inwestorów, głównie spoza Unii Europejskiej. Przez cały region mknie już nasz pociąg w kolorach kampanii. W Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu zapraszamy do autobusów komunikacji miejskiej, które już z daleka mienią się granatowo-zielonymi barwami. W Krakowie od sierpnia można przejechać się tak oznakowanym tramwajem. Przez cały październik każdy pasażer pociągów Pendolino - należących do PKP Intercity - na fotelu przed sobą zobaczy, że Europejski Region Przedsiębiorczości to MY!
Łukasz Smółka. Rys biograficznyMarszałek Województwa Małopolskiego. Wcześniej Wicemarszałek Województwa Małopolskiego VI kadencji (2018-2024). Radny Województwa V kadencji (2014-2018). Od listopada 2015 r. szef gabinetu Ministra Infrastruktury i Budownictwa – uczestniczył w najważniejszych projektach dla województwa małopolskiego w zakresie infrastruktury drogowej oraz kolejowej. Wcześniej był dyrektorem biura Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz koordynatorem projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącego zakupu specjalistycznego sprzętu na potrzeby wzmacniania potencjału ratowniczego małopolskich strażaków. Nadal społecznie angażuje się w rozwój ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnych stowarzyszeń.
Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku „Technika rolnicza i leśna”. W trakcie studiów aktywny działacz samorządu studenckiego, pracował również w Studenckim Kole Naukowym oraz zasiadał w Senacie Uniwersytetu Rolniczego.
- Województwo Małopolskie otrzymało specjalne wyróżnienie w konkursie „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2024” (ERP) ogłoszonym przez Komitet Regionów UE. To już kolejny raz, gdy jury konkursu, składające się z przedstawicieli najważniejszych europejskich instytucji, doceniło ogromny potencjał gospodarczy Małopolski i stanęliśmy na międzynarodowym podium. (...) więcej
Konkurencja w tym konkursie jest bardzo duża. Jest on kierowany do miast i regionów z 27 krajów Unii, a każdego roku wybierana jest tylko trójka najlepszych. Co więcej, Małopolska posiada już tytuł ERP, który otrzymała na 2016 r. jako pierwsze polskie województwo. Kolejne wyróżnienie to więc ogromny powód do dumy, wyraz uznania dla dotychczasowych osiągnięć regionu, ale też zobowiązanie do dalszej ciężkiej pracy. Warto też zaznaczyć, że w kilkunastoletniej historii konkursu ERP jury nigdy wcześniej nie zdecydowało o przyznaniu wyróżnień specjalnych, a więc dla Małopolski jest to szczególna nobilitacja.
Województwo Małopolskie zostało docenione przede wszystkim za silne partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania służące wzmacnianiu potencjału biznesowego i innowacyjnego regionu. Dużą rolę odegrała też gotowość do bycia ośrodkiem eksperckiej wiedzy oraz partnerem do współpracy dla ukraińskich instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorców. Otwartość regionu zarówno na problemy wschodnich sąsiadów, ale też na innowacje i możliwości jakie niosą nowoczesne technologie dla regionu, znalazła uznanie w oczach jury konkursu. Należy bowiem zaznaczyć, że Małopolska już od lat stawia na innowacje, przy czym w obliczu obecnych wyzwań mocno łączy je też z rozwojem zielonej gospodarki. To między innymi dlatego Małopolska inwestuje w rozwój technologii wodorowych, wykorzystując własny potencjał, ale także aktywnie współpracując z partnerami zagranicznymi.
Dołączając już w 2016 r. do laureatów nagrody ERP, Małopolska znalazła się w elitarnym gronie regionów posiadających przyszłościowe wizje rozwoju i wspierania przedsiębiorczości. Otworzyło to przed województwem szerokie możliwości czerpania z doświadczeń innych, bardziej doświadczonych i prężniejszych regionów, ale też dało możliwość szerokiej promocji potencjału Małopolski. Województwo, dzięki międzynarodowym inspiracjom, ale też konsekwentnie realizowanej polityce wsparcia przedsiębiorczości, uruchomiło szereg nowych projektów i inicjatyw. Są one nie tylko odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, ale też wyzwań, przed którym stoi Małopolska.
Z perspektywy ostatnich lat widać, że członkostwo w sieci ERP przynosi wiele wymiernych korzyści. Wśród nich warto wymienić chociażby możliwość aktywnego uczestnictwa w nowych międzynarodowych projektach. To bardzo wartościowe inicjatywy, bowiem są wdrażane w partnerstwie z regionami dynamicznie się rozwijającymi i myślącymi perspektywicznie. Kilka lat temu, wraz z innymi europejskimi partnerami, Małopolska zrealizowała projekt „STOB Regions – Succession and Transfer of Business in Regions”, pozyskując środki z Programu Interreg Europa 2014-2020. Jego celem było zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie transferu biznesu oraz wsparcie procesu sukcesji w firmach. Projekt wystartował w 2017 r., kiedy temat sukcesji nie był jeszcze w Małopolsce tak mocno rozpowszechniony. Jednocześnie oczywistym było to, że małopolskie firmy będą się mierzyć z tym wyzwaniem w najbliższym czasie i jest ogromna potrzeba koncentracji działań regionu na tym obszarze. Dzięki międzynarodowym doświadczeniom i inspiracjom, w tym z innych regionów ERP, Małopolska uruchomiła wiele nowych inicjatyw w tym zakresie, mocno otwierając się na wsparcie procesu sukcesji w rodzimych przedsiębiorstwach.
Jednym z przykładów jest wdrażany już od kilku lat program „Małopolska Sieć Sukcesorów”, mający na celu podniesienie poziomu gotowości do sukcesji w małopolskich firmach. W jego ramach organizowane są m.in. cykliczne spotkania, podczas których potencjalni sukcesorzy mogą podnosić wiedzę w obszarach ważnych dla funkcjonowania firmy i transferu biznesu, takich jak kwestie prawne, finansowe czy psychologiczne. Ponadto młodzi przedsiębiorcy mają też możliwość nawiązania kontaktów z innymi sukcesorami, wzajemnej wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą i networkingu, co stanowi nieocenioną wartość na początku procesu sukcesji. Program „Małopolska Sieć Sukcesorów” jest nowatorskim narzędziem wdrażanym przez samorząd wojewódzki. W 2024 r. Województwo Małopolskie za jego realizację zajęło II miejsce w konkursie „Innowacyjny Samorząd 2024” organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, w którym wyłaniane są i nagradzane najbardziej innowacyjne samorządy.
Inspiracje płynące z innych europejskich regionów, ale też świadomość wyzwań, jakie stoją przed Małopolską wpłynęły na to, że region jest dziś w czołówce polskich województw jeśli chodzi o wsparcie procesu sukcesji i umiejscowienie jej w polityce gospodarczej regionu. W 2023 r. przyjęty został „Plan Zarządzania Sukcesją w Małopolsce 2030”, który jest pierwszym dokumentem tego typu na poziomie polskich regionów, opisującym podejście regionu do tematyki transferu biznesu. Zakłada on rozwinięcie odpowiednich narzędzi wsparcia, które przyczynią się do wzmacniania trwałości i rozwoju firm rodzinnych w regionie. Województwo mocno angażuje się też w liczne wydarzenia w tym temacie, by jak najszerzej upowszechniać wagę tematyki sukcesji w firmach jako istotnego czynnika wpływającego na gospodarkę regionu.
Przed Małopolską jest też mnóstwo innych szans, które region chce aktywnie wykorzystywać, by wciąż znajdować się w europejskiej czołówce, ale przede wszystkim w dalszym ciągu kreować jak najlepsze warunki do rozwoju przedsiębiorczości i zwiększać poziom innowacyjności województwa. Region sukcesywnie włącza się w nowe projekty, w których dostrzega duży potencjał i możliwości. Z całą pewnością specjalne wyróżnienie ERP doda regionowi jeszcze większej energii i motywacji do działania oraz kontynuacji aktywnej współpracy z kluczowymi aktorami małopolskiego ekosystemu, ale też innymi europejskimi partnerami.
Jerzy Kopeć. Rys biograficznyWicedyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Odpowiedzialny za nadzór nad majątkiem Województwa Małopolskiego, rozwój firm z udziałem Województwa oraz rozwój gospodarczy i innowacyjność. Nadzoruje prace związane z aktualizacją i wdrażaniem Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2030 oraz inteligentnych specjalizacji, w tym polityk sektorowych, takich jak rozwój łańcucha wartości w obszarze rozwoju i wykorzystania technologii wodorowych.
Koordynuje prace Regionalnej Grupy Roboczej ds. Rozwoju Technologii Wodorowych. Członek Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Awangarda, odpowiedzialny za projekt „Zaawansowana produkcja energetyczna do zastosowań związanych z energią w trudnych warunkach”. Członek Małopolskiej Rady ds. Sukcesji i Transferu Biznesu.
Doświadczony menedżer w różnych sektorach gospodarki.
Galeria zdjęć
- Podczas gali wręczenia nagród 20 czerwca 2024 r. w Brukseli, Mazowsze, a także Galicja (Hiszpania) oraz żupania krapińsko-zagorska (Chorwacja), zostały ogłoszone Europejskimi Regionami Przedsiębiorczości 2025 roku. Tym samym województwo mazowieckie zostało piątym polskim regionem po Małopolsce, Pomorzu (wraz z Gdańskiem), Śląsku i Zachodnim Pomorzu, które zostało wyróżnione tym tytułem. (...) więcej
Mazowsze zdecydowanie jest regionem atrakcyjnym dla przedsiębiorców. To właśnie tutaj znajduje się warszawskie centrum finansowe. Co więcej, na terenie województwa zarejestrowanych jest ok. 950 tys. przedsiębiorstw (ok. 19% polskich firm) oraz 30% narodowego potencjału B+R, czyli instytutów, uczelni wyższych i centrów transferu technologii. Mazowiecka gospodarka wypracowuje ponad 22% PKB Polski.
Województwo Mazowieckie musi się jednak mierzyć ze sporymi wyzwaniami. Pomimo że jest najbogatszym regionem w Polsce, to jest także obszarem silnie zróżnicowanym pod względem rozwoju gospodarczego. W najlepszy sposób obrazuje to podział NUTS 2: region warszawski stołeczny jest jednym z najlepiej rozwiniętych terenów w całej Unii Europejskiej, natomiast region mazowiecki regionalny musi się zmagać z niedoborami kapitału. Z tego względu działania edukacyjne w ramach ERP 2025 skupią się nie tylko na Warszawie – czynności promocyjne oraz szkoleniowe będą realizowane w różnych częściach województwa, bazując na ośrodkach subregionalnych: Płock, Radom Ciechanów, Ostrołęka, Siedlce.
Mazowsze zostało wyróżnione za pomoc w aktywizowaniu małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarczej odbudowie Ukrainy, która musi po ataku zbrojnym Rosji radzić sobie nie tylko z kryzysem humanitarnym, ale także z zapaścią ekonomiczną. Europejski Komitet Regionów docenił zaangażowanie władz regionu w pomoc udzielaną wschodnim sąsiadom. Mazowsze planuje jednak zwiększyć swoje zaangażowanie – w ramach nagrody Europejskiego Roku Przedsiębiorczości opracowywany jest program szkoleniowy dla obywateli Ukrainy – zarówno nowych mieszkańców województwa, jak i przedsiębiorców, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Dzięki programowi szkoleń i kursów województwo chce dzielić się najlepszymi europejskimi praktykami z mieszkańcami ukraińskich obwodów partnerskich – lwowskim, kijowskim, odeskim, winnickim.
Województwo mazowieckie planuje także kontynuować już rozpoczęte projekty. Jednym
z działań jest zwiększenie przedsiębiorczości wśród młodych mazowszan. Właśnie z taką myślą powstał program Inkubacji Akademickiej, w ramach którego studenci i doktoranci z terenu województwa mazowieckiego otrzymają wsparcie biznesowe. Istotne jest również środowisko start-upowe. Jak pokazuje doświadczenie, to właśnie w ramach tej grupy rodzą się najbardziej innowacyjne pomysły. Z tego względu konkurs „Startuj z Mazowsza” jest podzielony na trzy kategorie:1) inno-tech - dla start-upów, które generują nowe produkty i procesy oraz tworzą znaczące zmiany technologiczne, obejmujące innowacje produktowe, procesowe, systemowe;
2) social impact - dla start-upów o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo;
3) start - dla start-upów, które wymyślają innowacyjny projekt, będący na etapie Minimum Viable Product lub prototypu, który ma szanse na efektywny rozwój i skalowanie.
Tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości po raz kolejny udowadnia także, że istotne jest działanie w porozumieniu z przedsiębiorcami i lokalnymi społecznościami. Na terenie Mazowsza funkcjonuje Mazowiecka Rada ds. Innowacji, która składa się z przedstawicieli różnych podmiotów regionalnych, takich jak stowarzyszenia przedsiębiorców, instytucje akademickie i organy samorządu terytorialnego. Działa tu również Forum Instytucji Otoczenia Biznesu, które służy jako platforma zrzeszająca przedstawicieli podmiotów, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm w zakładaniu i prowadzeniu, a także rozwijaniu działalności gospodarczej.
Wskazane inwestycje to oczywiście jedynie wycinek przedsięwzięć podjętych przez województwo. W sumie
w 4 obszarach tematycznych zostało uwzględnionych 20 działań, które często dzielą się na mniejsze podzadania. Przedsiębiorczość ma różne oblicza – z tego względu poszczególne projekty dotyczą całej gamy rozwiązań – od budowy autostrad rowerowych poprzez programy wsparcia, kończąc na prowadzeniu badań
i szkoleń. Realizacja nagrody wiąże się również z działaniami promocyjnymi, ale także organizacją nowych i kontynuacją dotychczasowych zadań, które zyskają jeszcze większy prestiż. Zaliczyć do nich można m.in.: Warsaw Green Conferences czy Forum Rozwoju Mazowsza.Co dla województwa mazowieckiego oznacza nagroda Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości? Jest potwierdzeniem, że wysiłki podejmowane przez władze regionu, ale przede wszystkim samych mieszkańców, przynoszą skutek i są zauważalne. Tytuł dowodzi, że marka Mazowsze może cieszyć się europejską renomą, a co za tym idzie spełnia najwyższe światowe standardy. Jest to także oznaka dla podmiotów z innych części kraju oraz zagranicy, że w regionie mogą spokojnie rozwijać swój biznes. Nie jest tajemnicą, że województwo mazowieckie inspirowało się innymi polskimi laureatami – w tym Małopolską, która tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości otrzymała w 2016 roku, a w 2024 r. została nagrodzona wyróżnieniem specjalnym. Dumą napawa fakt, że tak wiele polskich województw może być określanych jako przedsiębiorcze. Wskazuje to na ogromny potencjał naszych regionów w skali Unii Europejskiej.
Jakub Zajdel. Rys biograficzny
Pracownik Kancelarii Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, student politologii
i absolwent stosunków międzynarodowych w ramach MISH UW, Małopolanin mieszkający na Mazowszu.Galeria zdjęć
- W sercu Helsinek-Uusimaa fińska koncepcja sisu -głęboko zakorzeniona siła i determinacja - napędza ducha przedsiębiorczości, który nie tylko ukształtował nasz region jako latarnię innowacji, ale także wykazał się niezwykłą odpornością. Ten duch ciągłej ewolucji, napędzany zobowiązaniem do sprostania zarówno obecnym, jak i przyszłym wyzwaniom sprawił, że jesteśmy jedynym regionem europejskim, który dwukrotnie zdobył prestiżową etykietę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (EER), w 2012 r. i ponownie w latach 2021-2022. (...) więcej
2012: Wspieranie przedsiębiorczości młodzieży dla przyszłości
Kiedy Helsinki-Uusimaa po raz pierwszy otrzymały tytuł EER w 2012 r., Europa wciąż borykała się z globalnym kryzysem finansowym. Region stanął w obliczu poważnych wyzwań demograficznych, z rosnącą liczbą przedsiębiorców przechodzących na emeryturę i ograniczonym zatrudnieniem w sektorze publicznym. Przedsiębiorczość młodzieży okazała się kluczową drogą ku przyszłości. Wyposażając kolejne pokolenie w umiejętności przedsiębiorcze, chcieliśmy wspierać nową falę nowoczesnych, innowacyjnych i międzynarodowych przedsiębiorców, którzy mogliby zapewnić długoterminową witalność gospodarczą regionu.
W tym kluczowym roku lokalni partnerzy zorganizowali ponad 100 wydarzeń na wszystkich poziomach edukacji, od szkół średnich po uniwersytety, osadzając przedsiębiorczość w akademickiej tkance naszego społeczeństwa. W ramach wyróżniającej się inicjatywy „Innovation Express” studenci podróżowali po Europie, prezentując Manifest Młodej Przedsiębiorczości. Doświadczenia te nie tylko pobudziły pomysły biznesowe - kultywowały one postawę innowacyjności i odporności w naszym młodym pokoleniu, kładąc podwaliny pod postawę przedsiębiorczości dla zaawansowanych technologicznie przedsiębiorców i ponad 100 000 małych przedsiębiorstw w naszym regionie.
2021-2022: Transformacja ekologiczna i cyfrowa na rzecz zrównoważonego ożywienia gospodarczego
Dekadę później, w następstwie pandemii COVID-19, region Helsinki-Uusimaa stanął przed nowymi wyzwaniami. Świat się zmienił, podobnie jak wymagania stojące przed naszą gospodarką. Naszą odpowiedzią było przywództwo w zrównoważonym ożywieniu poprzez przedsiębiorczość ekologiczną i cyfrową, dzięki czemu po raz kolejny otrzymaliśmy tytuł EER.
Kluczowym elementem tych działań było stworzenie sieci współpracy obejmującej ponad 20 kluczowych interesariuszy z uniwersytetów, gmin i organizacji przedsiębiorców. Sieć ta podniosła świadomość i wsparła wspólne zaangażowanie w promowanie zielonej i cyfrowej przedsiębiorczości w całym regionie. Inicjatywy o dużym wpływie, takie jak program Circular Economy Sprint, nasz udział w projekcie Europejskiej Rady Innowacji dotyczącym emisji gazów cieplarnianych, Junction oraz uruchomienie planu działania Uusimaa podczas Slush 2022 ugruntowały naszą reputację lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacji. Wysiłki te znacznie zwiększyły naszą międzynarodową widoczność, szczególnie w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i innowacji cyfrowych, pozycjonując region Helsinki-Uusimaa jako kluczowego gracza w unijnej agendzie innowacji.
Etykieta EER odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ekosystemów przedsiębiorczości i wzmacnianiu powiązań europejskich
Jak mówi przysłowie: „Zbierasz to, co zasiejesz.” Dzięki zaangażowaniu politycznemu i chęci działania wśród zainteresowanych stron w naszym regionie, tytuł EER stał się katalizatorem wysiłków regionu Helsinki-Uusimaa na rzecz kultywowania tętniącego życiem ekosystemu start-up’ów. Stworzył on kluczową platformę do stymulowania innowacji i przedsiębiorczości, umożliwiając nam ulepszenie struktur wsparcia dla start-up’ów i małych firm oraz rozwój tego, co nazywamy „rozwojem ekosystemu.”
Tytuł EER połączyła nas również z innymi przedsiębiorczymi regionami w całej Europie. Poprzez finansowany przez Interreg Europe projekt iEER: Boosting Innovative Entrepreneurship Ecosystems for Young Entrepreneurs [Wspieranie innowacyjnych ekosystemów przedsiębiorczości dla młodych przedsiębiorców], nawiązaliśmy długoterminowe partnerstwa z regionami EER, takimi jak Brandenburgia, Hauts-de-France, Marche, Irlandia Północna, Walencja i Pomorze Zachodnie, łącząc ponad 40 milionów euro inwestycji mających na celu wzmocnienie naszych ekosystemów.
Ponadto, wypełnianie roli regionu EER przybliżyło nas do Brukseli i umożliwiło nam bezpośrednią współpracę z Europejskim Komitetem Regionów, Komisją Europejską i innymi instytucjami UE, tak aby przyczynić się do realizacji kluczowych europejskich programów, takich jak Ustawa o Małych Przedsiębiorstwach [Small Business Act] i Nowy Program Innowacji UE. Dopasowało to szersze strategie europejskie do potrzeb naszego regionu i zwiększyło naszą międzynarodową widoczność, przyciągając inwestycje, nowe partnerstwa i pogłębiając integrację z sieciami europejskimi.
Kontynuacja dziedzictwa: Innowacyjność, odporność i duch Sisu dla Europy
W regionie Helsinkach-Uusimaa przedsiębiorczość oznacza coś więcej niż tylko posiadanie tytułu - chodzi o życie w duchu sisu, nieustanne dążenie do pokonywania wyzwań i znajdowania lepszych rozwiązań poprzez pobudzanie ducha przedsiębiorczości, sposobu myślenia i umiejętności oraz wspieranie regionalnego ekosystemu dla tych działań.
Patrząc w przyszłość, skupiamy się na tworzeniu środowiska, w którym każdy przedsiębiorca może odnieść sukces. To zobowiązanie zaspokaja dzisiejsze potrzeby i przygotowuje region Helsinki-Uusimaa do wykorzystania przyszłych możliwości. Nasze ambitne cele - osiągnięcie neutralności klimatycznej, inwestowanie 5% regionalnego PKB w badania i rozwój oraz osiągnięcie 80% wskaźnika zatrudnienia do 2030 r. - odzwierciedlają nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój.
Cele te są kluczowe dla nas, ale także dla sukcesu wielu regionów w całej UE. Jako dumny Europejski Region Przedsiębiorczości podtrzymujemy swoje zaangażowanie w tę podróż, pomagając budować tętniącą życiem i wspierającą Europę, w której przedsiębiorcy mogą się rozwijać. Zapraszam do przyłączenia się do nas w ramach tego przedsięwzięcia.
Galeria zdjęć